10:25 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Marine Le Penová chce do Elysejského paláce, nemá ale hlasy starostů

PAŘÍŽ – Krajně pravicový politik Jean-Marie Le Pen se v průběhu své kariéry pětkrát pokusil získat křeslo francouzského prezidenta. Nyní se o totéž chce pokusit jeho dcera Marine.

Marine Le Penová s otcem

Když byla Marine Le Penová před rokem zvolena do čela strany, kterou její otec založil v roce 1972, pravověrní stoupenci Národní fronty nebyli nadšeni.

Marine se distancovala od antisemitských výroků a popírání holocaustu, jež byly vlastní Jean-Mariemu. Mnozí jí tak začali vyčítat odklon od nacionalistických ideálů. Marine si však jen zvolila jiného „nepřítele“. Začala bojovat proti radikálnímu islámu, Evropské unii a globalizaci.

Kariéra v Národní frontě

Třiačtyřicetiletá advokátka Marine Le Penová si dala za cíl proměnit démonizovanou Národní frontu v seriozní pravicovou populistickou stranu, která přiláká voliče a ji samotnou vynese do pater nejvyšších – do Elysejského paláce.

Marine není na politickém poli žádným nováčkem. Členkou Národní fronty se stala hned, jak nabyla plnoletosti a záhy se začala aktivně angažovat. S otcem nebyla ve všem vždy zajedno, ale dokázala ho i potěšit, např. přirovnáním hromadných muslimských modliteb pořádaných na veřejných prostranstvích k nacistické okupaci Francie. Ve stranické hierarchii Marine stoupala vzhůru.

Prezidentská kampaň 2012

Marine Le Penová založila svou právě probíhající prezidentskou kampaň jednak na populistických heslech. Napřílad že muslimové nesdílejí evropské hodnoty, jsou netolerantní, a že oni jsou rasisté, nikoli Francouzi. „Stále častěji slýchám o tom, že v některých čtvrtích není dobré být ženou, homosexuálem, Židem, či dokonce Francouzem nebo bělochem,“ říká Le Penová.

Zároveň je její program šitý na míru potřebám francouzské společnosti. Voliče láká na plán odchodu Francie z eurozóny a zavedení dovozních daní, čímž by se měl státní deficit vynulovat, a to nejpozději do roku 2018. Ušetří se tak 40,5 miliardy eur, jež budou použity především na podporu porodnosti a rodin s dětmi.

Dalším opatřením bude vyhoštění všech nelegálních přistěhovalců a radikální snížení počtu legálních imigrantů, včetně zákazu zákona o slučování rodin. „Nejsme proti imigraci jako takové, jsme proti masivním přívalům imigrantů do zemí oslabených krizí,“ prohlašuje Le Penová.

Le Penová také slibuje, že když vyhraje volby, zavede znovu pořádek. Chce zavést nulovou toleranci k obchodu s drogami a „znovuvyzbrojit“ bezpečnostní složky státu pevnou morálkou, čestností a neúplatností.

Marine Le Penová není ve volbách favoritem. Navíc není momentálně jisté, zda se jich bude moci vůbec zúčastnit. Nedaří se jí totiž získat zákonem stanovených 500 hlasů starostů a dalších volených zástupců, které jsou pro vstup do voleb podmínkou. Její obliba u voličů naopak stoupá. Výsledky posledních průzkumů ukazují, že její program je blízký už třetině Francouzů.

Zdroj fotografie: www.frontnational.com

Filed in: Evropa, Francie

Comments are closed.