2:07 am - Neděle Říjen 21, 2018

Mandela byl po laparoskopii propuštěn z nemocnice

JOHANNESBURG – Bývalý prezident a vůdce anti-apartheistického hnutí Nelson Mandela byl po laparoskopii propuštěn z nemocnice v jihoafrickém Johannesburgu. Informují o tom dnes agentura Reuters a internetový server televizní stanice BBC.

Třiadevadesátiletý Mandela byl do johannesburské nemocnice přijat v sobotu s chronickou bolestí žaludku, s níž se potýká již delší dobu. Jihoafrická ministryně obrany Lindiwe Sisuluová novinářům sdělila, že bývalému prezidentovi se po operaci daří dobře a popřela, že by se jednalo o kýlu.

Mandela musel podstoupit diagnostickou laparoskopii, při níž je do žaludku pacienta zavedena malá kamera. Ta by měla zjistit, jaké jsou důvody Mandelových bolestí. Zákrok se provádí v celkové anestézii.

„(Mandela) poděkoval lékařům za jejich dobrou práci a profesionalitu. Před přijetím do nemocnice se cítil dobře, ale protože si stěžoval na bolesti, lékaři řekli, že je třeba provést důkladné vyšetření. Jsme rádi, že není v žádném nebezpečí,“ sdělil médiím mluvčí prezidenta Jihoafrické republiky Jacoba Zumy.

Mandela byl v nemocnici již vloni

Prezidentská kancelář ale neupřesnila o jaké problémy se jedná, ani kde byl bojovník za lidská práva hospitalizován, a zda ho čeká chirurgický zákrok.

Nositel Nobelovy ceny za mír z roku 1993 se s přibývajícími lety potýká s četnými zdravotními problémy. Loni musel být hospitalizován kvůli obtížím s dýchacími cestami. Jeho zhoršující se zdraví Jihoafričané sledují s úzkostí.

Mandela byl v roce 1994 zvolen prvním černým prezidentem JAR. Prezidentskou funkci zastával do roku 1999.

 

Zdroj fotografie: wikipedia.org  

 

Filed in: Afrika, Svět

Comments are closed.