6:50 pm - Úterý Říjen 23, 2018

Maledivy jsou turistický ráj, kterého se ale zmocňují islamisté

MALÉ – Maledivy, stát rozprostírající se na tisícovce ostrůvků v Indickém oceánu, je turistickými kancelářemi prezentován jako ráj na zemi. Tento Eden má však svou odvrácenou tvář. Maledivy bojují s korupcí, s propastnými rozdíly mezi bohatými a chudými a především sílícím radikálním islamismem. 

Historie Malediv je oficiálně psána od roku 1153, kdy byli obyvatelé, do té doby vyznávající budhismus museli přestoupit na islám a ten je zde jako oficiální náboženství dodnes. Jiná náboženství jsou zakázána a v posledních letech  jsou tu navíc na vzestupu radikální islamisté.

Toto vše však 900 tisíc turistů, kteří zemi ročně navštíví, tuší jen stěží. Turisté jsou sváženi na ostrovy, které jsou připraveny poskytnout vše potřebné k jejich luxusní dovolené a místní potkávají jen jako číšníky či pokojské. Vláda přísně dbá na to, aby tyto dva světy zůstaly od sebe striktně odděleny.

Kampaň proti bohatství a přepychu

Život Maledivců je řízen přísnými islámskými pravidly. Zakázaný je alkohol, bikiny i mimomanželský sex. To, co však sužuje místní společnost nejvíce, jsou drogy a vysoká nezaměstnanost. K vymýcení těchto dvou narůstajících problémů používají islamisté zavádění stále rigoróznějších náboženských zásad.

Frustraci obyvatelstva se snaží vyléčit islámem, který na Maledivách nabírá ortodoxní a netolerantní podobu. Daří se to i kvůli studijnímu programu, který místní vláda před několika lety zavedla. Stovkám studentů ročně jsou poskytována vysokoškolská stipendia do Saudské Arábie, Kuvajtu, Bahrajnu, Kataru nebo Pákistánu, odkud se pak vrací domů vyzbrojeni velice vyhraněným myšlením a extremistickými názory.

Zároveň na Maledivy přicházejí i saudskoarabští a pakistánští muslimští kazatelé, aby posílili víru u místních lidí. Ti jsou povzbuzováni k agresivitě vůči turistům a utvrzováni ve své nenávisti k bohatství a přepychu, jež právě zahraniční návštěvníci reprezentují. Jedním z prvních výsledků této štvavé kampaně byl v roce 2007 pumový atentát, kterým útočník v hlavním městě zranil dvanáct turistů.

Lepší budoucnost

Nedávná politická krize malému ostrovnímu státu také ke klidu nepřispívá. Na Maledivy minulý týden dorazila delegace OSN, aby prošetřila okolnosti, za kterých proběhla demise prvního demokratického prezidenta v maledivských dějinách Mohameda Našída. Ten odstoupil po vlně demonstrací údajných sympatizantů bývalého režimu a delegace OSN bude mimo jiné zkoumat i jeho tvrzení, že byl ke složení úřadu donucen armádou pod pohrůžkou zabití.

Nový prezident Mohamed Wahíd je podporován islamistickou stranou Adhaalath, která žádala uzavření a zakázání společných lázní v hotelech, protože v nich „dochází ke smilstvu“. Stoupenci této strany podporováni militantními saúdskými muslimy také v den Našídovy demise vnikli do národního muzea a zničili zde sochy Buddhy, které Maledivy dostaly v listopadu darem od Indie a Srí Lanky. Podle jejich oficiálního vyjádření měl tento čin symbolizovat „nástup nové a lepší éry“ pro maledivský lid.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.