10:27 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Začíná divadelní festival „Malá inventura“

PRAHA – Od zítřka 21. února do středy 29. února se koná jubilejní desátý divadelní festival nového divadla nazvaný Malá inventura. Jedná se o přehlídku 23 nejlepších inscenací tohoto typu za rok 2011 z českých i zahraničních scén. Festival se koná jako součást evropského projektu DNA – Development of New Art Continuum.

Festival nového divadla Malá inventura je reprezentativním a jedním z největších festivalů svého druhu v České republice. Vzniká ve spolupráci s občanský sdružením Nová síť, o. s. a sedmi nejdůležitějšími pražskými scénami živého umění (Alfred ve dvoře, Art Prometheus, Divadlo Ponec, Meetfactory, Nová scéna ND, Studio Alta a Experimentální prostor Roxy/NoD), které se programově a dlouhodobě věnují podpoře a prezentaci nezávislé kultury. Malou inventuru bude po dobu konání festivalu provázet i doprovodný Off program.

„Mimořádnost letošního ročníku očekávám především v jedinečné možnosti zhlédnout představení od performerů, kteří se v průběhu deseti let etablovali mezi špičku oboru nového divadla srovnatelnou na mezinárodní scéně,“ říká hlavní organizátorka festivalu Adriana Světlíková.

Divadlo z domova i ze světa

Do české metropole každoročně přijíždí více než stovka zahraničních a regionálních profesionálů. Za posledních deset let Malou inventurou prošlo 747 umělců a 68 uměleckých skupin. Celotýdenní program bude zahájen zítřejším galavečerem v kulturním klubu La Fabrika. Během festivalu se můžete těšit třeba na představení O muži, který šel za sluncem, Vrrh ženy kamenem, JOŽKALIPNIKJEBOŽÍČLOVĚKANEUMÍLHÁT! NO.12 nebo Kolik váží vaše touha?

Ředitel divadla Alfred ve dvoře, Ewan McLaren, zve zájemce speciálně na představení rodinné studie Mraky od Handa Gote Research & Development, konané 25. února od 18:00: „Jejich představení diváka svou atmosférou naprosto pohltí.“

Adriana Světlíková se nejvíce raduje z toho, že se podařilo dovézt taneční operu z Litvy s názvem Wasted land (29. února od 18:00) a s nadšením říká: „Zpěv kombinovaný s mistrným tancem nám vzal dech, když jsme ho viděli na jednom z litevských festivalů. Řekli jsme si, že tohle musí vidět i diváci Malé inventury.“

Budou se udílet i ceny

Jelikož se jedná o jubilejní 10. ročník, budou se rozdávat i Ceny české divadelní DNA, které budou vyhodnoceny na základě ankety mezi partnery občanského sdružení Nová síť. Předávat se bude pět cen zatím bez zařazení do kategorií. Do budoucnosti se plánuje udílení těchto ocenění každé dva roky.

Užít si atmosféru umění, které jde mimo hlavní proud, si budou moci užít i diváci v Plzni. Představit tvorbu z oblasti nového divadla nejenom pražskému publiku má totiž již poosmé festival Velká inventura PLZEŇ, kterou pořádá od 30. dubna do 11. května 2012 občanské sdružení JOHAN.

Zdroj: malainventura.cz, studentpoint.cz Zdroj fotografie: flickr.com/JSmith Photo

Filed in: Divadlo, Kultura

Comments are closed.