10:27 am - Pondělí Říjen 22, 2018

POZNÁMKA: Kouč Magath musí české fotbalisty milovat

Petr Jiráček v dresu Wolfsburgu

WOLFSBURG/PRAHA – Zpráva o zájmu bundesligového celku Wolfsburgu o fotbalistu Sparty Václava Kadlece by za „normálních“ okolností nevzbudila takový rozruch. Jenže okolnosti tomu chtěly, aby se situace stala hodně paradoxní.

Pokud stále některým čtenářům nedošlo, o co tady vlastně běží, tak zpozorněte. Už v prosinci minulého roku bylo jasné, že barvy německého celku bude oblékat objev sezony Petr Jiráček. Pětadvacetiletý dříč, který se stal během pár týdnů také oporou národního týmu, podepsal s Wolfsburgem smlouvu na čtyři a půl roku.

Bývalý Jiráčkův spoluhráč z Plzně a zároveň jeden ze strůjců postupu na evropský šampionát v Polsku a na Ukrajině Václav Pilař je podle posledních zpráv ve Wolfsburgu doslova jednou nohou. Viktoria se už s vedením „Vlků“ dohodla, nyní  probíhají jednání mezi jeho mateřským klubem FC Hradec Králové a manažery německého týmu.

Krátce po skončení podzimní části bundesligy pak mistr ligy z ročníku 2008/2009 oficiálně potvrdil, že má zájem o Tomáše Rosického. „Tomáš je velmi kvalitní hráč, o tom není pochyb. Před pár lety ho chtěly všechny velké kluby. Nyní už je i zdravotně v pořádku,“ řekl kouč Felix Magath deníku Bild. Zkušený stratég rozhodně ví, co říká. Navíc kapitán českého reprezentačního týmu nedostává v londýnském Arsenalu tolik příležitostí, kolik by si sám představoval. A kromě toho má ze svého působení v Německu dobré zkušenosti.

Odejde z české ligy další talent?

Fakt, že se trenérovi Magathovi čeští fotbalisté opravdu líbí, potvrdil také v těchto dnech. Vedení klubu intenzivně jedná o přestup sparťanského mladíka Václava Kadlece. Teprve devatenáctiletý forvard, který přišel do Sparty v roce 2008 za neuvěřitelných deset milionů korun z Bohemians 1905, se podle dostupných zpráv s koučem Magathem sešel a má se rozhodnout, zda by chtěl ve své kariéře pokračovat v sousedním Německu.

„Wolfsburg už poslal detailní plán regeneračních postupů včetně dat a míst, kde by je měl Václav Kadlec absolvovat. Ale teď se nejdřív musí rozhodnout sám,“ dodal Pavel Paska z agentury ISM, která hráče zastupuje.

Masivní zájem o české fotbalisty je velmi potěšující. Je evidentní, že úspěchy českého fotbalu v loňském roce nezůstávají bez odezvy. Nadmíru vydařená jízda plzeňské Viktorky prestižní Ligou mistrů i postup reprezentace na červnové Euro výše zmíněným hráčům jednoznačně pomohly.

Polák si musel návrat zasloužit

Ve Wolfsburgu by se tak mohla vytvořit opravdu početná česká kolonie, na soupisce mužstva je totiž už delší dobu i záložník Jan Polák. Na druhou, abychom kouče Magatha neosočovali z velké lásky k českým fotbalistům, musíme zmínit, že právě Poláka v listopadu vyřadil z kádru kvůli nízké výkonnosti. Nicméně zkušený středopolař pořádně zamakal a trenér to ocenil brzkým zařazením zpět na soupisku A týmu.

Takže žádná protekce, ani velká obliba Čechů. Titulek článku je myšlen samozřejmě v nadsázce. Trenér Magath si do svého týmu zkrátka vybírá poctivé, pracovité a kvalitní hráče. A mezi ně kvarteto Petr Jiráček, Václav Pilař, Tomáš Rosický i Václav Kadlec bez debat patří. Navíc Wolfsburgu se v letošní sezoně nedaří, od pásma sestupu ho dělí pouhé dva body a oživení kádru by mohlo týmu pomoci k posunu bundesligovou tabulkou vzhůru.

Zdroj fotografie: vfl-wolfsburg.de

Filed in: Fotbal

Comments are closed.