10:28 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Mluvit rusky odmítlo 75 procent Lotyšů

RIGA – Lotyši odmítli v sobotním referendu uzákonění ruštiny jako druhého státního jazyka. Při hlasování, které iniciovala proruská lotyšská lobby, se proti ruštině vyslovilo 75 procent obyvatel baltského státu.

Referendum se setkalo s velkým zájmem občanů – zúčastnilo se ho na 70 procent Lotyšů. Před volebními místnostmi se tvořily dlouhé fronty.

Výsledky lidového hlasování se objevily v neděli na stránkách lotyšské volební komise: tři čtvrtiny hlasujících se vyjádřily proti ruštině jako druhému státnímu jazyku. Pro hlasovalo 25 procent občanů.

„Je to hlasování o základech lotyšského státu,“ prohlásil premiér Valdis Dombrovskis, kterého citovala agentura Reuters.

Bojujeme za svá práva, říká iniciátor referenda

Referendum inicioval spolek Rodný jazyk, který sdružuje rusky mluvící menšinu. Ta podle svých slov byla po roce 1991, kdy se rozpadl Sovětský svaz a pobaltské státy získaly nezávislost, vyloučena z účasti na politickém životě.

V Lotyšsku žije 2,1 milionu obyvatel a pro zhruba 30 procent je ruština rodným jazykem. Z toho 300 tisíc lidí má statut „neobčanů“ – jde o osoby bez státní příslušnosti, které se například nemohou účastnit voleb nebo referend.

Mnoho rusky mluvících obyvatel se v Lotyšsku usadilo během jeho okupace Sovětských svazem.

„Referendum je krokem ruských obyvatel Lotyšska v boji za jejich práva,“ řekl iniciátor referenda Vladimír Linderman.

Lotyši ruské pozorovatele do země nepustili

Lotyšští nacionalisté o referendu prohlásili, že jde o jasný signál Kremlu, který se podle nich snaží omezovat suverenitu země.

Riga odmítla do země vpustit ruské pozorovatele. Moskva ji prostřednictvím ministerstva zahraniční obvinila z porušení mezinárodních povinností s tím, že bude pořadovat vysvětlení.

Zdroj fotografie: Sxc.hu

Filed in: Evropa, Lotyšsko

Comments are closed.