8:58 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Literatura zavítala na přehlídková mola

USA – Na tom, že literární díla inspirují filmaře, divadelníky nebo malíře, není nic neobvyklého. Ale že by knihy či spisovatelé ovlivňovali také módní návrháře? Zní to zvláštně, ale i to je reálné. Slavný román Gabriela Garcíi Márqueze Láska za časů cholery posloužil jako inspirace pro novou kolekci honduraského designéra Carlose Campose.

Campos, jehož podzimní kolekce byla představena na newyorském týdnu módy minulý víkend, řekl o Márquezově  knize, že „je to velmi romantický milostný příběh o muži, který vydrží čekat celých padesát let, jen aby mohl říci ženě svého srdce, že ji miluje.“ Florentin, hlavní hrdina příběhu, totiž vyjádří lásku své tajně milované Fermině až po smrti jejího manžela, tedy v době, kdy už mají oba dávno svá nejlepší léta za sebou.

„Chtěli jsme se tohoto tématu chopit a spojit romantiku s realismem ve fantazii,“ vysvětlil své pohnutky Campos, který poprvé Márqueze četl jako teenager. Použití akcentů červené na zemitých tónech terakoty, vínové, smetanové a velbloudí srsti vysvětluje tím, že “červená je barva lásky, vášně a krve.“

Márquez i Neruda

Márqez ale není jediným literátem, který Campose oslovil. Minulý rok se jím stal chilský básník Pablo Neruda, který měl s naším českým Janem Nerudou společné sice pouze příjmení svého uměleckého jména, ale skutečně si svůj pseudonym podle něho vybral.

Inspirace tímto významným jihoamerickým básníkem tkvěla jak v použitých materiálech, které byly dovezeny z Uruguaye, Peru a Itálie, kde Neruda buď žil, nebo kam cestoval, tak i barevným spektrem založeným na zelené. Pablo Neruda totiž psával své básně záměrně zeleným inkoustem, jelikož tato barva pro něho symbolizovala naději. „Každý rok se vracím sám k sobě, k tomu, jaký jsem jako člověk. Tato kolekce je inspirována Nerudou v každém smyslu slova – od sklonu jeho klobouku po způsob, jakým nosíval kabát,“ prohlásil Campos ke své loňské kolekci.

Jakkoli se spojení módy a literatury může zdát neobvyklé, je zcela evidentní, že četba ovlivňuje lidskou mysl ve všech tvůrčích oblastech. Vypadá to, že se tento návrhář nechává vést jen největšími a nejuznávanějšími osobnostmi literárního nebe, protože oba spisovatelé v minulosti obdrželi Nobelovu cenu. Kdo ví, čí literární odkaz ovlivní Camposovu tvorbu příště?

Zdroj: guardian.co.uk, stylesight.com
Zdroj fotografie: fashion-styleblog.net

Filed in: Kultura, Literatura

Comments are closed.