2:27 pm - Středa Říjen 17, 2018

Libye si připomíná výročí povstání, bojí se útoků stoupenců Kaddáfího

TRIPOLIS – Libyjci si připomínají první výročí povstání, jež vedlo ke svržení čtyřicetileté diktatury plukovníka Muammara Kaddáfího. Z piety k tisícům padlých v boji s režimem se nechystají žádné oficiální oslavy, ale na mnoha v místech v celé zemi se připravují jednotlivé vzpomínkové akce. V Libyi, vedené prozatímní vládou,  však také stále panuje strach z nestability.

Benghází, duben 2011

V pátek 17. února uplynul právě  jeden rok ode dne, kdy se v Benghází konala první velká demonstrace proti Kaddáfího režimu. Jak připomíná zpráva serveru BBC,  hlavní baštou povstalců se pak stalo Benghází.

Situace v Libyi však není příliš uspokojivá ani rok po pádu diktatury. Zemí se potulují ozbrojené skupiny, kterým se nemá kdo postavit. Zahraniční pozorovatelé hovoří o ústavním vakuu. V předvečer výročí šéf prozatímní vlády Abdul Džalíl v televizním vystoupení pohrozil, že „s každým útokem cíleným na destabilizaci země se vypořádají thuwwar (milice složené z bývalých povstalců)“. Podle BBC však právě skutečnost, že vláda nemá skupiny thuwwar pod kontrolou, je významným zdrojem obav z nestability. Prozatímní vláda se v pátek zúčastní vzpomínkového obřadu, věnovaného výročí.

Je nám líto, kudrnáči!

Navzdory nejistotě a obavám však již ve čtvrtek v Benghází začaly bouchat petardy, troubit klaksony a všude se objevoval znak V značící vítězství. Na náměstí, které dnes nese jméno Náměstí svobody, se shromáždilo několik set lidí skandujících protikaddáfíjovská hesla a posměšné pokřiky. „Je nám líto, kudrnáči,“ znělo náměstím na adresu mrtvého diktátora.

V Tripolisu policie instaluje v ulicích kontrolní body z obavy před pokusy o narušení oslav. Podle místních obyvatel dopravní policisté i bývalí povstalci rozdávají letáky s varováním všem, kdo by připravovali nějaké útoky. „Nemůžeme přivést pohřbeného (Kaddáfího) zpátky, ale můžeme vás poslat za ním,“ píše se v nich.

BBC cituje jednu z obyvatelek libyjské metropole, která, jak řekla, poprvé oslavuje svobodu. „Nemám slov, jak popsat své štěstí, celý Tripolis překypuje radostí,“ řekla reportérům Najma Misrátí z hlavního města.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

 

Filed in: Afrika, Svět

Comments are closed.