2:09 am - Neděle Říjen 21, 2018

Libyjské milice vězní tisíce Kaddáfího stoupenců, které týrají a mučí

TRIPOLIS – Ozbrojené milice ohrožují stabilitu v Libyi a opakovaně porušují lidská práva. Podle zprávy organizace Amnesty International se běžně uchylují k mučení Kaddáfího stoupenců.

Amnesty International (AI)  sdělila, že ozbrojené libyjské milice používají proti  přívržencům bývalého libyjského diktátora Muammara Kaddáfího brutální násilí a nelidsky je mučí. Podle zprávy OSN z minulého měsíce milice vězní nelegálně nejméně osm tisíc zajatců.

Zpráva cituje vězně, který vypověděl, že byl hodiny bit tyčemi, biči, plastovými hadicemi a kovovými řetězy. Na jeho těle byly nalezeny i stopy po mučení elektrickým proudem. V jednom tripoliském vězení byly nalezeny zbídačené oběti, které se tamější ozbrojenci snažili před AI utajit.

Libyjci budou oslavovat výročí počátku revoluce

„Nikdo se nesnaží donutit milice, aby se ze svých činů zodpovídaly,“ uvedla členka AI Donatella Roverová.

Mezi týranými zajatci jsou i afričtí uprchlíci a emigranti, které ozbrojenci z milicí označují za Kaddáfího žoldáky. Milice jsou zodpovědné i za ozbrojené střety v Tripolisu a dalších libyjských městech a odmítají se podrobit nějaké centrální moci. V úterý tisíce bojovníků uspořádaly vojenský průvod v západní Libyi, při jehož příležitosti okázale předváděly své zbraně.

Mezitím se libyjské hlavní město Tripolis připravuje na oslavy u příležitosti prvního výročí revoluce proti plukovníkovi Muammaru Kaddáfímu. V pátek to bude přesně jeden rok, co vypuklo povstání proti jeho vládě. Vláda ve městě znásobila kontrolní stanoviště a zvyšují bezpečnostní opatření. Bojí se, že by Kaddáfího loajalisté mohli využít výroči k bombovým útokům.

Oslavy budou však poněkud trpké, protože průzkumy ukazují, že každý třetí Libyjec by si nyní vzhledem k poměrům, které panují v zemi, přál návrat k autokratickému režimu.

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Afrika, Svět

Comments are closed.