2:25 pm - Středa Říjen 17, 2018

Liberec po třech letech přivítá sdruženářskou elitu

LIBEREC – Do Liberce se vrátí mezinárodní sdruženářská špička. Příští víkend, od 24. do 26. února, se zde uskuteční dva závody Světového poháru v severské kombinaci. Na programu bude individuální závod i novinka letošní sezony – závod s trestnými koly. Informoval o tom Roman Kumpošt, prezident organizačního výboru.

Nejlepší světoví sdruženáři zavítají do Liberce podesáté v historii a poprvé za poslední tři roky.

„V zahraničí vznikají nová střediska, která se tlačí do kalendáře Světového poháru – letos například kazašské Almaty, turecký Erzurum nebo ruské Soči. Konkurence roste a není jednoduché zajistit přidělení tohoto závodu,“ uvedl Roman Kumpošt.

I proto chtějí závod připravit tak, aby se sem mohla v budoucnosti sdruženářská elita zase vrátit. Práce finišují jak ve skokanském areálu na Ještědu, tak i běžeckém ve Vesci.  Na Ještědu se zatím trénovalo pouze na malém můstku, na němž se o tomto víkendu uskuteční generálka – Kontinentální pohár žen. Do závěrečné fáze se dostávají úpravy na velkém můstku. Na HS 134 je třeba upravit dojezd i nájezdové stopy.

Nejlepší sdruženáři

Ve Vesci je k dispozici zhruba 45 tisíc kubických metrů sněhu. „Včas jsme si vytvořili zásoby technického sněhu, ale letos k nám byla příroda opravdu štědrá. Sněhové hromady už nyní postupně rozhrnuje rolba, v níž se střídají dva řidiči. Počítáme, že hrubá úprava tratě bude hotova za týden, pak se začne okruh dolaďovat tak, aby byl rovný a v souladu s pravidly dostatečně široký. První oficiální trénink je na programu v pátek 24. února,“ popsala Kateřina Nyčová, výkonná ředitelka organizačního výboru.

Na startu se objeví kompletní světová elita v čele s olympijským vítězem z Vancouveru 2010 a mistrem světa 2011 Francouzem Jasonem Lamy Chappuisem nebo dalším držitelem olympijského zlata z roku 2010 Američanem Billem Demongem. Nebudou chybět ani Tino Edelmann a Eric Frenzel z Německa, Alessandro Pittin z Itálie, Haavard Klementsen, Jan Schmid a Mikko Kokslien z Norska.

Své umění předvede i generace nastupujících hvězd, například norské duo Magnus Krog, Jörgen Grabaak či Japonec Akito Watabe. V Liberci se představí i nejlepší čeští reprezentanti a závodníci Dukly Liberec – Miroslav Dvořák, Pavel Churavý, Tomáš Slavík a Aleš Vodseďálek.

Vstupné se vybírat nebude

Do Liberce poprvé dorazili nejlepší závodníci v severské kombinaci v roce 1995. Tehdy se skákalo na Ještědu a běhalo na tratích v Bedřichově. Premiérovým vítězem se stal japonský reprezentant Kenži Ogiwara.

V následujících devíti závodech Světového poháru svědčilo zdejší klima především německému reprezentantovi Ronny Ackermannovi, jenž zde vyhrál hned třikrát – v letech 2001, 2002 a 2004. Naposledy v Liberci triumfoval při mistrovství světa 2009 Američan Bill Demong.

Zdroj: Media Press Servis / ROL.CZ / Marek Kuntoš
Zdroj fotografie: www.skiliberec.cz

Filed in: Sport, Zimní sporty

Comments are closed.