4:21 pm - Pondělí Prosinec 17, 2018

Nejlepší sdruženáři se o víkendu představí v Liberci

LIBEREC – Světová elita sdruženářů se představí o víkendu v Liberci. Ke dvěma závodům Světového poháru v severské kombinaci se přihlásilo 63 reprezentantů z 15 zemí. Areály na Ještědu a ve Vesci jsou připravené a závody by nemělo ohrozit ani případné výrazné oteplení. Za pořadatele to uvedl Vladimír Zemánek.

Už v pátek dopoledne se na Ještědu uskuteční provizorní závodní kolo pro případ, že by se v sobotu nebo v neděli nemohlo skákat. Páteční kolo bude zároveň kvalifikací pro víkendové závody, v nichž se představí 50 závodníků.

V sobotu čeká sdruženáře takzvaný penalty race, kdy se bude skákat na velkém můstku a poběží se 10 kilometrů.

„Penalty race je novinka tohoto ročníku Světového poháru a zatím se uskutečnil pouze dvakrát. Účastníkům se ve skoku neměří přesná délka v metrech a nehodnotí se styl. Dopadají do vytyčených koridorů, které jim určí, kolik trestných koleček o délce 150 metrů navíc musejí podobně jako v biatlonu absolvovat – ti nejlepší žádné, ti nejhorší třeba čtyři. Do běžecké části se startuje hromadně, pouze vítěz skoku vyráží na trať s bonifikací deseti vteřin,” upřesnil Ivo Gréger, sportovní ředitel závodů v Liberci.

Na startu kompletní světová špička

V neděli by se měl uskutečnit klasický individuální závod se skokem z velkého můstku a během na 10 kilometrů. Bez naděje na úspěch nejsou ani čeští závodníci. V posledním závodě v Klingenthalu se Tomáš Slavík dokonce prosadil na stupně vítězů.

Od roku 1995, kdy Liberec přivítal Světový pohár v severské kombinaci poprvé v historii, sem míří světová špička celkově podesáté. Z dosavadních jedenácti závodů (v roce 2002 se konaly dva) byl nejpilnějším sběratelem vítězství německý reprezentant Rony Ackermann, jenž stál třikrát na nejvyšším stupni. Z českých sdruženářů dokázal doma vyhrát Ladislav Rygl v roce 2000.

Vstupné do obou areálů na všechny tréninky a závody ve skocích i bězích je zdarma. Dopravu do areálu Ještěd o víkendu zajistí pořadatelé speciálními autobusy z konečné tramvajové zastávky v Horním Hanychově. V případě areálu ve Vesci mohou návštěvníci využít parkoviště u hřbitova.

Program:

pátek 24. 2.: 11:00 – Ještěd, provizorní závodní kolo (v případě nepříznivého počasí a odložení skoků v dalších dnech se závodníkům započítává),

sobota 25. 2. – penalty race (HS 134/10 km): 10:00 – Ještěd, skokanská část na můstku HS 134, 13:30 – Vesec, běžecká část (5 x 2 km),

neděle 26. 2. – individuální Gundersen (HS 134/10 km): 9:00- Ještěd, skokanská část na můstku HS 134, 12:15 – Vesec, běžecká část (5 x 2 km).

Zdroj: Media Press Servis / ROL.CZ / Marek Kuntoš
Zdroj fotografie: www.skiliberec.cz

Filed in: Sport, Zimní sporty

Comments are closed.