7:09 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Kam pro levný účet? Řešení nabízí nové banky

PRAHA – Bankovní poplatky jsou trnem v oku čím dál většímu množství tuzemských klientů. Situace tak využily hned tři nové banky – Air Bank, Equa bank a Zuno Bank, které nabízí klientům zajímavé podmínky. 

Mezi levné banky na trhu lze kromě tří loňských nováčků zařadit také průkopníka v této oblasti mBank a Fio banku. Pokud tedy nechtějí lidé platit zbytečně vysoké poplatky, mají na výběr mezi pěti bankami.

Zdarma, ale s podmínkou

Vedení účtu zcela zdarma nabízí pouze Fio banka a mBank. Equa bank povede účet zdarma, pokud na něj přijde alespoň 15 tisíc měsíčně nebo pokud je na něm minimálně 150 tisíc korun. Ostatní klienti zaplatí za vedení účtu měsíčně 99 korun.

Zuno Bank nabízí zdarma jen tarif Účet, za Účet Plus požaduje 68 korun měsíčně. V dražším tarifu jsou levnější výběry z bankomatů. Účet Plus mohou mít zdarma ti, kteří měsíčně zaplatí kartou minimálně 5 tisíc nebo mají na účtě nejméně 200 tisíc korun.

Air Bank má Malý a Velký tarif. U Malého je vedení účtu zdarma, platí se za jednotlivé služby. Velký tarif stojí měsíčně 150 korun a klienti už neplatí za jednotlivé položky. Cena Velkého tarifu je porovnatelná s cenami účtů u tradičních bank. Ovšem 150 korun není cena za jeden účet, v ceně tohoto paušálu si mohou lidé otevřít třeba deset účtů, což je výhodné třeba pro početnější rodinu.

U Air Bank však může při pohledu na ceník zarazit cena 5 korun za odchozí platbu. Všechny ostatní banky mají totiž odchozí platby zdarma. Při vstupu banky na trh tento poplatek zklamal řadu Čechů, kteří na Air Bank čekali. Poplatek v ceníku banky zůstal.

Poplatky za výběr z bankomatů?  Různé

Výrazné rozdíly jsou ve výběrech z bankomatu. Cena záleží na více okolnostech. Banky umožňují vybírat zdarma, ovšem jen ve svých nebo „spřátelených“ bankomatech či v případě nějaké podmínky, jako je požadovaná útrata kartou.

V Air Bank u Malého tarifu jsou výběry zdarma v bankomatech banky a 25 korun u ostatních bankomatů.  U Velkého tarifu jsou všechny výběry zdarma. Equa bank u výběrů nic nekomplikuje, nastavila jednotný poplatek na všechny bankomaty v Česku i v zahraničí, a to 9 korun.

Ve Fio bance mají klienti možnost deseti výběrů v měsíci zdarma z bankomatů sítě Pharro, z bankomatů ČSOB vyberou za 6 korun, z ostatních bankomatů za 30 korun. U mBank to také není jednoduché. Klienti mají tři výběry zdarma, když kartou zaplatí alespoň 4 000 korun. Pokud tuto podmínku nesplní, platí za tři výběry po 9 korunách a od čtvrtého výběru pak po 35 korunách.

U Zuno Bank v případě  tarifu Účet si klienti musí připravit 18 korun při výběru z bankomatu Raiffeisenbank, v ostatních je výběr stojí 38 korun. U tarifu Účet Plus je to ještě složitější. Banka nabízí výběr zdarma, když klient vybírá v bankomatech Raiffeisenbank a vybere minimálně 1 000 korun.  Jinak platí stejné podmínky jako tarifu Účet.

Ušetřit se dá

A jak je to s platebními kartami? Za vydání neembosované karty neplatí zákazník u žádné banky, za embosovanou zaplatí pouze u Equa bank, a to 99 korun. U Air Bank dostane klient karty hned dvě. Za vedení embosované karty si účtuje 25 korun měsíčně jen Fio banka, ostatní nic. Která z těchto bank bude pro konkrétního klienta nejlevnější, záleží především na tom, kolik a jaké transakce měsíčně provede.

Zdroj fotografie: www.jaknabanku.cz

Filed in: Česko, Finance

Comments are closed.