7:53 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Dobeš dostal od Havlové souhlas k přejmenování pražského letiště

PRAHA – Souhlas  Dagmar Havlové, manželky zesnulého prezidenta, k přejmenování pražského letiště na Letiště Václava Havla dostal ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Prohlásil to v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce s tím, že ve středu toto téma otevře na jednání vlády.

„Ano, mohu potvrdit, že jsem se s paní Dagmar Havlovou sešel a dostal jsem od ní jasné ano,“ sdělil ministr dopravy. Přestože Dobeš obdržel od Havlové pouze ústní souhlas, není podle něj problém, aby ho dostal i v písemné podobě.

„Paní Havlová se navíc nabídla, že se jednání vlády, které by se touto záležitostí zabývalo, ráda zúčastní a žádost na přejmenování letiště premiérovi interpretuje sama,“ dodal Dobeš.

Premiér Petr Nečas (ODS) se už počátkem ledna nechal slyšet, že přejmenování letiště má v plánu řešit na začátku jara.

S nápadem přišel režisér Fero Fenič

S nápadem na přejmenování ruzyňského letiště přišel dokumentarista a režisér Fero Fenič.  Zdůvodnil ho slovy, že „Havlovu cestu z vězení v Ruzyni na Pražský hrad, zbourání hranic a otevření dveří do celého světa i zviditelnění naší malé země nemůže lépe – a k tomu i každodenně – připomínat a symbolizovat než pojmenování ruzyňského letitě v Praze na Letiště Václava Havla“.

Fenič dále řekl, že i v jiných zemích světa nesou letiště hlavních měst jména po významných osobnostech – například Letiště J. F. Kennedyho v New Yorku nebo Letiště Charles de Gaulla v Paříži.

Nápad pojmenovat ruzyňské letiště po zemřelém prezidentovi se líbí také novinářce Lídě Rakušanové, která patřila do okruhu Havlových přátel. „Ten nápad se mi na rozdíl od toho vydat Václava Havla na desetitisícových bankovkách líbí.  Sice by šel v druhém případě z ruky do ruky, ale pojmenovat po něm letiště je určitě lepší,“ řekla redakci ROL.CZ Rakušanová. Pod petici, která ke změně názvu pražského letiště Ruzyně vyzývá, se v současnosti podepsalo téměř 82 tisíc lidí.

Zdroj fotografie: letiste-praha-info.cz

Související:

Filed in: Česko

Comments are closed.