7:48 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Lenovo IdeaPad Yoga – kombinace ultrabooku a tabletu

KOMENTÁŘ – Firma Lenovo na veletrhu International CES 2012 představila svůj nový výrobek, kombinaci ultrabooku a tabletu. Primárně se jedná o ultrabook, tudíž dostatečně výkonný a hlavně snadno přenosný notebook. Na rozdíl od jiných ultrabooků Yoga – díky svému patentovanému kloubu – umožňuje otevření displeje o 360° a tímto pohybem se stává tabletem.

Lenovo představilo svůj nový notebook a to ultrabook IdeaPad Yoga. Zvláštností je celá konstrukce notebooku. Displej s klávesnicí totiž pojí speciální patentovaný kloub, díky čemuž lze Yogu používat ve 4 režimech. Oproti normálnímu notebooku můžete displej otevřít o 360° a vytvořit tak trochu tlustší tablet. Pokud ale displej nepřeklopíte úplně, můžete jej mít položený na klíně a nasměrovaný šikmo na vás, nebo jej postavit jako „stan“ na stůl a dívat se tak třeba na film. Možná se bojíte o životnost takového kloubu, přece jen asi všichni známe někoho, komu se notebook rozpadl právě v kloubu. Lenovo nás naštěstí ujišťuje testem otevíracího cyklu čítajícím 25 000 pohybů.

Do práce i na gauč

Yoga váží méně než 1,5 kg a je štíhlá 16,9 mm, čímž je momentálně jedním z nejtenčím ultrabooků na světě. Celé šasi má jednolitý hladký design a podle mě vypadá velmi dobře. Klávesnice je zapuštěná do těla, aby nepřekážela při práci v tabletovém režimu, pokud tedy nebudou tlačítka na druhé straně vadit. Nemusíte se ani bát, že ji omylem zmáčknete, klávesnice se totiž po otevření o 180° sama vypne.  Na prezentaci si pak stačí přetočit displej a vzít si s sebou svůj kompaktní tablet. Tento koncept je navíc podpořen zachováním velmi elegantního designu v obou režimech, stylově tak můžete vypadat i u internetového brouzdání u televize. Klasický notebook je na podobné věci moc velký, a proto se mi možnost přeložení na tablet velmi líbí, zvláště když na baterii vydrží v provozu až 8 hodin.

Garance kvality

Yoga spadá do Intelem definované kategorie ultrabooků a jako takový musí obsahovat nové Intel Core procesory, vážit do 1,4 kg, být tenčí jak 21 mm, vydržet 5 – 8+ hodin a používat integrovanou grafiku HD 3000. Díky těmto standardům je zajištěn slušný výkon při zachování maximální mobility a zákazník tak ví, že pod nálepkou ultrabooku dostane obstojný notebook.

Cvičíme s Yogou

Yoga konkrétně není ve své kategorii žádné ořezávátko. Výkon do nejnáročnějších her sice – kvůli integrované grafice – nedostaneme, na práci je však více než příjemný. Yoga bude totiž osazena nejnovějšími Intel Core procesory podporovanými 8 GB RAM. Data bude držet na 256 GB SSD disku, tudíž by na ni mělo vše i velmi rychle najíždět. Nabídka portů je snad dostatečná – na těle najdeme 2 USB porty, SD slot, audio výstup a HDMI konektor, nenalezneme však žádnou optickou mechaniku. Displej má 13,3″ IPS LCD obrazovku s poměrně slušným rozlišením 1600 x 900 pixelů. Díky technologii IPS umožňuje živé podání barev a hlavně velké pozorovací úhly, což oceníte hlavně při tabletovém režimu. Displej dále zvládá pomocí kapacitní multidotekové technologie obsloužit až deset doteků zároveň, navíc s velmi příjemnou odezvou.

Cena

Předpokládaná cena je zatím 1 199 dolarů, u nás bych tedy čekal necelých 30 000 Kč. Částka je to už poměrně velká a dá se za ni koupit mnoho výkonnějších notebooků. U ultrabooků se však platí za velikost a výdrž a v tomto světle se mi Yoga – díky překlápění na tablet – jeví jako výrazné zlepšení konceptu ultrabooků. Bohužel se začne prodávat až s dokončením Windows 8, které se odhaduje na druhou polovinu tohoto roku. Otázkou tedy zůstává, jak dlouho chcete čekat na váš nový ultrabook a jak moc oceníte jeho tabletové využití. Mně se tento koncept ultrabooků líbí, co vám?

Představení zařízení Lenovo IdeaPad Yoga:

[youtube Yz2R9y9ZvkA 590 350]

 
Zdroj fotografie: news.eu.lenovo.com, engadget.com
Filed in: Hi-Tech, Komentáře, Mobily a tablety, Notebooky a PC

Comments are closed.