2:10 am - Neděle Říjen 21, 2018

Lékaři na Olomoucku včas odhalí poruchu ledvin

OLOMOUCKÝ KRAJ – Pracovníci laboratorní medicíny Olomouckého kraje našli unikátní metodu, která pomůže včas odhalit onemocnění ledvin. Jak v pátek uvedl přednosta oddělení laboratorní medicíny Středomoravské nemocniční David Stejskal, v současné chvíli si nechává společnost projekt patentovat.

„Při testování látky uromodulin, kterou obsahuje moč, jsme zjistili, že se ve vysoké koncentraci vyskytuje také v krvi u zdravých i nemocných lidí. Právě uromodulin je přesným ukazatelem časného poškození ledvin,“ vysvětlil Stejskal. Diagnostika začínajícího onemocnění ledvin je velmi důležitá pro následnou terapii řady civilizačních chorob. V současné době neexistuje žádný parametr, který by pomohl poškození ledvin odhalit.

„Momentálně dostupné metody nejsou dostatečně citlivé. Náš test správně odhadoval přítomnost poškození ledvin u více než 96 procent pacientů,“ dodal přednosta.

Porucha může být smrtelná Lidem s chronickým nemocněním ledvin hrozí desetinásobně větší riziko úmrtí následkem kardiovaskulárních onemocnění koronárních tepen, mozkových tepen či selhání srdce. Snížit riziko a předejít komplikacím pomůže právě včasná diagnóza. V České republice žije odhadem asi pět procent lidí s vážnou poruchou funkce ledvin.

Zdroj:Media Press Servis/ROL.CZ/Magdalena Kloček
Zdroj fotografie: fmo-ag.com

Filed in: Česko

Comments are closed.