2:08 am - Neděle Říjen 21, 2018

Ledové kry na řece Svitavě způsobují problémy

ADAMOV, BLANSKO – Vážnou situaci nyní řeší zejména hasiči a Povodí Moravy na řece Svitavě. Mezi Adamovem a Bílovicemi nad Svitavou kry blokují průtok řeky a v některých místech došlo i k zaplavení silnice. Sdělila v neděli mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová. Informuje o tom agentura Media Press Servis/ROL.CZ.

To, že se jedná o vážnou situaci na řece Svitavě, potvrdila mluvčí Povodí Moravy Veronika Slámová: “V sobotu kry blokovaly průtok řeky Svitavy a ta v některých místech zaplavila silnici, ledovou bariéru u Adamova ale pořád sledujeme.”

Ledový zátaras povolil na řece poblíž Adamova v sobotu odpoledne. Pod železničními mosty u Adamova je zaplavená asi polovina silnice. Ta je od sobotního odpoledne uzavřena pro nákladní dopravu. Osobní doprava zde jezdí bez omezení. Dle silničářů se jedná o zatím jedinou zaplavenou silnici na Blanensku.

Prolomení bariéry ledu na řece nastalo v sobotu kolem páté hodiny odpoledne i v chatové oblasti v Babicích. Kry zde zcela ucpávaly řeku. Jsou zatopeny zahrádky. Chaty a přilehlé pozemky ohrožuje nejen voda z řeky, ale i samotné mohutné kry, které ničí oplocení pozemků i samotné chaty. Ohroženy jsou také stromy rostoucí podél koryta řeky.

Pomáhá i těžká technika

Na potoce Křetínka plují kry o tloušťce 30 centimetrů. Problémy na potoce popsal starosta Prostředního Poříčí Bedřich Folkman: “V některých místech byly dokonce i tři, čtyři vrstvy ledu na sobě. Od rána jsme se tak jimi s hasiči, hrázným a bagříkem probíjeli. Voda se už vylila do několika zahrad, větší problémy by ale dělat neměla.”

Do obce Prostřední Poříčí byl vodohospodáři povolán speciální “chodící” bagr. „Prostřední Poříčí na tom bylo v sobotu dopoledne z Blanenska nejhůř. Kvůli ledovým krám tam hrozila záplava na čtyřech místech,” doplnila Slámová z Povodí Moravy.

Situace se zlepšuje

Prostřední Poříčí bojuje se zvýšenou hladinou řeky i v neděli. I přes mírné zlepšení situace zde platí první stupeň povodňové aktivity. V sobotu se hladina potoku dostala až na 80 centimetrů, v neděli ráno vodohospodáři naměřili přes 60 centimetrů.

Vývoj počasí je zatím příznivý. “V neděli má být oblačno, přechodně až zataženo, na většině území přeháňky, od 400 metrů většinou sněhové. Odpoledne a k večeru začnou oblačnost a srážky ubývat,“ dodala Slámová z Povodí Moravy.

 

Zdroj textu: media Press Servis/ROL.CZ/Romana Němcová

Zdroj fotografie: Povodí Moravy

 

Filed in: Adamov, Blansko, Jihomoravský kraj, Regiony a obce

Comments are closed.