8:49 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

V Jeseníkách trvá lavinové nebezpečí

JESENÍKY – Čtvrtý, tedy druhý nejvyšší, stupeň lavinového nebezpečí v Jeseníkách podle zjištění agentury Media Press Servis/ROL.CZ přetrvává.  Horští záchranáři varují, že nebezpečí pádu lavin je stále vysoké, očekávají však, že se situace nebude zhoršovat.

Ilustrační foto

Návštěvníci hor by neměli nebezpečí podceňovat. Lavina se může uvolnit i při malém zatížení. Stačí tíha jediného lyžaře. Nejrizikovějšími oblastmi jsou stále svahy pod hlavním hřebenem, Králický Sněžník a Červená hora. Čtvrtý stupeň je druhý nejvyšší na pětibodové škále.

V moravskoslezských horách však panují dobré podmínky pro lyžování, o víkendu přilákaly množství milovníků zimních sportů. V pondělí v Jeseníkách leželo 160 až 220 centimetrů sněhu. Na Červenohorském sedle leželo půldruhého metru sněhu, na hřebeni až dva metry. Na Ovčárně leželo 220 centimetrů kvalitního sněhu.

Na túry je lepší vyrážet ve skupinách

Lyžaři by podle horských záchranářů měli dodržovat zásady bezpečného pohybu na sjezdových tratích, neohrožovat ostatní návštěvníky a jezdit s přiměřeným odstupem od ostatních. Doporučují také používat bezpečnostní prvky, jako je přilba či ochrana páteře.

Na túry je vhodné vyrážet pouze ve skupinách vybavených vyhledávači, sondami a lopatami. Pokud lavina sportovce s vyhledávačem zasype, přepne se zařízení na vysílač. Signál šíří rádiové vlny, ostatní členové skupiny určí místo v rozsahu dva krát dva metry, k dohledávání použijí sondu. S pomocí lopaty pak zasypaného vyprostí.

 

Zdroj textu: Media Press Servis/ROL.CZ

Zdroj foto: Kamila Hlavsová

Filed in: Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj

Comments are closed.