5:23 am - Pátek Říjen 19, 2018

La Película: festival španělských filmů hostí Praha a Brno

PRAHA, BRNO – Tento týden začal sedmý ročník festivalu španělských filmů La Película. V pražském kině Světozor a Brněnském kině Art mohou filmoví fanoušci zhlédnout jak španělské filmy posledních dvou let, tak léty prověřené trháky a snímky pocházející až z daleké Venezuely.

Festival španělských filmů bude Praha hostit od 14. do 19. února, v Brně se na filmy mohou diváci přijít podívat o něco později, a to od 20. do 26. února.

La Película   představí na dvě desítky kvalitních španělských filmů odlišného žánrového typu, jako je horor, absurdní komedie, sociální a psychologické drama, fantasy, experimentální film nebo dokument. Některé z nich právě bojují o prestižní ocenění Goya nebo Oscar.

Psychologické drama Amador od Fernanda Leóna de Aranoy  přiblíží aktuální společenská témata s podtónem černého humoru aneb co člověk není ochoten udělat pro peníze.

Velký divácký zájem doprovází animovaný film Chico a Rita režisérů Javiera Mariscala a Fernanda Trueby, který byl v nedávné době nominován na Oscara a v němž si dosyta užijete amerického jazzu i kubánské salsy. Rodinná témata a křehké mezilidské vztahy zastupuje  film Cokoli si budeš přát režiséra Achera Manase.

To nejlepší ze Španělska a Venezuely

Diváci také uvidí klasické filmové skvosty spadající do období španělského neorealismu let 1951 – 1961, pocházející od režisérských hvězd Carlose Saury nebo Luise Bunuela, které zachycují obraz společnosti v době vlády generála Franca. Jedná se o skutečné poklady španělské kinematografie, které nejsou za běžných okolností na velkém plátně k vidění. Na výběru těchto děl se podílel i známý španělský herec Antonio Banderas.

K těmto snímkům se připojí i tvorba z Venezuely. Čtyři filmy přiblíží divákům latinskoamerický naturalismus z novodobé venezuelské historie.  Režisér Román Chalbaud, zakladatel moderní venezuelské filmové produkce, představí svůj poslední dokumentární film Dny noci, vyprávějící o událostech z přelomu 50. a 60. let. Režisér César Bolívar nám přiblíží pozadí politických vražd ve snímku Smrt ve vysokém rozlišení, který se žánrově řadí k tzv. tropickému thrilleru.

Většina filmů promítaných na festivalu se v českém prostředí představí vůbec poprvé, proto by si takovou příležitost filmoví nadšenci neměli nechat ujít. Za vstupenku divák zaplatí sto korun.

Zdroj: s-m-art.com
Zdroj fotografie: s-m-art.com

Filed in: Film a TV, Kultura

Comments are closed.