9:08 am - Pondělí Prosinec 17, 2018

Kubera chce, aby lidé už neplatili poplatky za psy

PRAHA – Do návrhu novely zákona o místních poplatcích, který posoudí Senát, chce senátor Jaroslav Kubera (ODS) přidat zrušení poplatků za psy. Poslanec a starosta Ivančic Vojtěch Adam (KSČM) má za to, že případné zavádění a výše poplatků za psy by měly nadále zůstat v kompetenci obcí.

Jaroslav Kubera

Poplatky za psy jsou podle senátora Kubery nespravedlivé

Podle novely zákona o místních poplatcích, kterou v závěrečném čtení schválila Poslanecká sněmovna a nyní putuje do Senátu, budou moci obce navýšit poplatek za odpad na základě nákladů za svoz v loňském roce. Senátor Jaroslav Kubera (ODS) chce v rámci projednávání návrhu navíc prosadit zrušení poplatků za psy ve městech a obcích.

Podle Kubery, který je dlouholetým primátorem Teplic, je výběr poplatků drahý, musejí se o ně starat místní úředníci a navíc není jednoduché je z dlužníků vymoci. Kubera argumentuje i tím, že za jiná zvířata žádný poplatek stanoven není.

Adam: O poplatcích za psy by měly nadále rozhodovat obce

Na druhé straně stojí argument, že poplatky za psy městům ročně přinášejí miliony korun do místních rozpočtů. Jejich výši si stanovují přímo samosprávy, v malých obcích může poplatek činit dvě stě korun nebo také nulu. Ve velkých městech to ale může být i tisíc pět set korun.

S návrhem Kubery nesouhlasí poslanec a starosta Ivančic Vojtěch Adam (KSČM). „Poplatky za psy řeší obecní vyhlášky. Obce si je ošetřují podle svých potřeb, jejich výši musí schvalovat zastupitelstvo. Tato pravomoc by měla obcím zůstat,“ uvedl pro RegionOnline.cz. Konkrétní obecní reprezentace vědí podle něj nejlépe, zda a v jaké výši je poplatků za psy třeba.

Adam se navíc obává, že kdyby Senát schválil novelu zákona o místních poplatcích s Kuberovým pozměňovacím návrhem, ve sněmovně by se nemuselo najít 101 poslanců, jejichž hlasy jsou nutné, aby konečný návrh parlament schválil. „Návrh by se mohl rozmělnit a mohlo by to ohrozit i změny v placení poplatků za odpad,“ dodal.

Zdroj foto: www.kubera.cz

Filed in: Česko, Politika, Z parlamentu

Comments are closed.