2:06 am - Úterý Říjen 16, 2018

Kubánci mají problémy, ale cestou USA jít nechtějí

ROZHOVOR – Lidé na Kubě působí na první pohled šťastně. V rozhovoru pro RegionOnline.cz to uvedl člen Nové antikapitalistické levice Nikola Čech, který zemi navštívil. Přestože místním podle jeho slov vadí privilegia pro vládnoucí vrstvy, nechtějí se vydat cestou USA.

Nikola Čech před mauzoleem Che Guevary ve městě Santa Clara

Nikola Čech před mauzoleem Che Guevary ve městě Santa Clara

Dostal jste se na Kubě do míst, kam se turista běžně nedostane?

Na Kubě jsem byl jako turista, ale prohlédl jsem si toho hodně. Rozhodně jsem se necítil jako v policejním státě. Viděl jsem, co funguje i co nefunguje. Je tam čisto a bezpečno. Děti i dospělí chodí pěkně oblečení, děti ve školních uniformách, hodně sportují. Na Kubě je takřka stoprocentní gramotnost, největší na západní polokouli, srovnatelná třeba se Skandinávií. Dobrá je i zdravotní péče.

Jak na vás působili Kubánci?

Rozhodně ne jako zastrašení chudí lidé, kteří se bojí promluvit s cizincem. Mávali nám, byli otevření a milí. Působí zdravě a šťastně. Až na jednu výjimku jsem tam neviděl na ulici žebráky. Lidé se přesto potýkají s velkými problémy v nedostatku zboží, za které může do značné míry přetrvávající embargo ze strany Spojených států.

Město Trinidad: prvňáčci ve škole

Město Trinidad: prvňáčci ve škole

Co na Kubě nefunguje?

V hrozném stavu je například bytový fond v Havaně. V historickém centru je řada domů podpřená kůly, aby nespadly do ulice, na některých rostou i stromy. Dobře jim nedělá slaná voda odnášená větrem z moře. Lidé, kteří domy vlastní, nemají moc peněz na opravy. Venkov a menší města vypadají lépe, domy jsou tam upravené, lidé mají televizory a lednice, viděl jsem i DVD přehrávač.

Nakupovat jste chodil do prodejen pro turisty?

Ano. Jsou tam dvoje prodejny, v té pro turisty je platidlem konvertibilní peso. Mohou tam nakupovat i Kubánci, kteří se k platidlu dostanou. Tedy ti, kteří jsou ve styku s turisty, například provozovatelé restaurací nebo taxikáři. Prodejny pro Kubánce bych nazval spíš výdejnami, zboží tam je za lístky z knížek, které lidé dostávají kromě příjmů. Byl jsem se tam podívat, výběr je malý, je tam třeba nedostatek chleba. O víkendu jsem ale několikrát viděl vybalené stánky, ve kterých prodejci prodávali dorty. Ačkoli bylo vedro, rodiny je kupovaly i s tácy.

Je na Kubě stoprocentní zaměstnanost?

Nezaměstnanost tam činí asi tři procenta. Nyní ale má být propuštěno velké množství státních zaměstnanců. Budou si moci otevřít drobnou živnost, to tam bylo nedávno povoleno. Hodně lidí se tam orientuje na služby v cestovním ruchu nebo taxikaří.

Město Varadero: památník kubánské pětice vězněné v USA

Město Varadero: památník kubánské pětice vězněné v USA

Baví se lidé s turisty o politice? Co říkají?

Mluvil jsem se servírkou a s průvodcem. Vadí jim, že se stále mluví o ideálech revoluce, ale mnohé nejsou naplněny. Říkali, že není možné hovořit o důstojnosti člověka, o příležitostech pro všechny, když tam existují velká privilegia pro vládnoucí garnituru, a to nemám na mysli jen členy komunistické strany, ale i další skupiny, které mohou volněji cestovat do zahraničí nebo mají lepší přístup k nedostatkovému zboží. Lidem vadí i dvojí obchody, které jsou na Kubě ale spíš z ekonomických důvodů – aby tam turisté nechávali více peněz. Dříve byla v zemi nerovnost i v tom, že si barman či taxikář vydělal víc než lékař, profesor nebo vědec. Platy těmto profesím tam proto zvedli.

Přejí si Kubánci, se kterými jste hovořil, změnit režim?

I přes problémy, o kterých otevřeně mluvili a které je štvou, by ve většině nechtěli systém, který je třeba v USA. Vnímají sociální hnutí, které okupuje Wall Street, vědí, že moc je tam koncentrována u jednoho procenta vládnoucí menšiny. Kubánci nechtějí návrat ke kapitalismu, nechtějí se opět stát americkou kolonií. Spojené státy tam nemají dobré jméno. V každém městě, které jsem navštívil, stojí pomníky a billboardy s portréty pětice Kubánců, kteří jsou ve Spojených státech vězněni již 12 let za údajnou špionáž. Na Kubě jsou ale považováni za hrdiny.

Zdroj foto: Archiv Nikoly Čecha

Filed in: Amerika, Svět

Comments are closed.