10:25 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Kroměřížská urologie slaví 20 let a zavádí laparoskopii

KROMĚŘÍŽ – Urologické oddělení Kroměřížské nemocnice slaví v těchto dnech 20 let od svého založení. V současné době patří k nejmodernějším v regionu. Agenturu Media Press Servis/ROL.CZ o tom informovala mluvčí nemocnice Veronika Klímová.

Ilustrační foto

Novinkou, kterou kroměřížská urologie v současné době zavádí, jsou laparoskopické operace. V roce 2011 bylo provedeno první laparoskopické odstranění ledviny, přičemž v současné době se metoda jeví jako vhodná u téměř poloviny pacientů. Je také mnohem šetrnější.

Kroměřížští urologové byli kdysi mezi prvními, kteří zvládli ultrazvukovou diagnostiku. Začali také se zaváděním drenáží přímo do ledviny, pak již nebylo daleko k vyšetření ledviny endoskopem či rozdrcení a vytažení kamínků z ledviny. „Například radikální operace rakoviny prostaty byla zakladatelem československé urologie, profesorem Hradcem, ve své době považována za extrémně náročnou, nicméně lékaři v Kroměříži ji už tehdy prováděli,“ řekla Klímová.

Rozsáhlá rekonstrukce

Oddělené urologické pracoviště vzniklo v Kroměříži v roce 1992. K tomu také přispěl fakt, že již v nemocnici existoval celý urologický tým vedený urologem Lumírem Domesem. Nedlouho poté se nemocnice dočkala rozsáhlé rekonstrukce, díky níž urologie získala podstatně lepší prostory. Šlo o nový endoskopický sál, ambulanci či zákrokový sálek a nakonec i oddělení s moderní jednotkou intenzivní péče.

Zdroj textu: Media Press Servis/ROL.CZ

Zdroj fotografie: ceskanemocnice.cz

Filed in: Zlínský kraj

Comments are closed.