2:24 pm - Středa Říjen 17, 2018

Z nového kosmodromu odstartuje první raketa v roce 2015

MOSKVA – Informace, probírané v ruských médiích, že na dostavbu kosmodromu „Vostočnyj“ nemá Rusko peníze, vyvrátil ve středu šéf ruské kosmické agentury „Roskosmos“ Vladimír Popovkin. 

V rozhovoru pro televizní kanál „Věsti 24“šéf agentury prohlásil, že první start z nového kosmodromu se uskuteční v roce 2015. 

Od roku 2010 se průběžně objevovaly informace, že z důvodu finančních problémů byla výstavba nového kosmodromu „Vostočnyj“ pozastavena. Pochybnosti vyjádřil dokonce bývalý šéf agentury Roskosmos Alexandr  Perminov.

Jako vždy šlo opět o peníze – úřady dávaly málo a agentura chtěla příliš

Podle tehdejší informace ruského listu Izvestija, chtěly úřady na stavbu kosmodromu a doprovodné infrastruktury, včetně 30tisícového města, vyčlenit pouhých 46, 2 miliardy rublů. Roskosmos na to ovšem požadoval původně 400 miliard rublů.

Popovkin zdůraznil, že letos se budou plnit zadání související především s pracemi na startovišti. Od roku 2013 mají už ale začít práce na zařízení. Podle Popovkina bude také v nejbližší době zpracován celoruský program pro využívání kosmodromů.

Ruský zpravodajský portál Lenta navíc uvádí, že původně připadal počátek stavebních prací na začátek roku 2011. Jak ale portál dále připomněl, informace, která se tehdy objevila na stránkách Amurského kraje „napráskala“, že v té době se tam objevila zatím pouze komise, jejímž úkolem bylo teprve vybrat možné místo pro budoucí kosmodrom.

Filed in: Asie, Rusko, Svět

Comments are closed.