7:50 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Kriminalisté obvinili tři vězeňské vychovatele

JABLONEC NAD NISOU – Dva vězeňští vychovatelé z věznice v Rýnovicích u Jablonce nad Nisou si „přivydělávali“ při své práci. Za různé protislužby jednomu odsouzenému inkasovali úplatky. Jejich počínání zarazili kriminalisté Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality. Minulý týden za korupční jednání  obvinili oba vězeňské vychovatele, odsouzeného muže a jeho známou.  

Podle kriminalistů měli vloni dva občanští zaměstnanci vězeňské služby, kteří v rýnovické věznici pracovali jako vychovatelé, umožňovat odsouzenému muži neoprávněně telefonovat z vězeňského telefonu s libovolnými osobami.

Vychovatelé si „přivydělávali“

„Také mu osobně doručovali části mobilních telefonů, telefonní karty, léky, peníze, nepovolenou písemnou korespondenci či ústní vzkazy, které skrytě pronášeli do věznice. Za tyto služby měli oba vychovatelé od odsouzeného muže požadovat úplatky,“ sdělil kriminalista Jaroslav Ibehej z  protikorupčního útvaru.

Ibehej dodal, že v létě loňského roku jeden z vychovatelů obdržel dohromady 150 tisíc korun, část dostal na účet a část inkasoval v hotovosti od známé odsouzeného muže. „Koncem roku 2011 po odsouzeném požadoval dalších 350 tisíc korun a motorové vozidlo. Druhý z vychovatelů si za výše uvedené projevy benevolence nechal od tohoto odsouzeného a jeho známé opakovaně slíbit úplatek ve výši 3,85 milionu korun,“ upřesnil Ibehej.

Vychovatelům hrozí až dvanáct let za mřížemi

Na tomto případu pracovali kriminalisté z útvaru odhalování korupce a finanční kriminality několik měsíců v těsné spolupráci s Vězeňskou službou České republiky, která k šetření dala podnět.

Oba vězeňské vychovatele detektivové obvinili ze zločinu přijetí úplatku a také z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby. Odsouzený muž a jeho známá si převzali usnesení o zahájení trestního stíhání pro zločin podplacení a návod k přečinu zneužití pravomoci úřední osoby.

Vězeňským vychovatelům hrozí pět až dvanáct let za mřížemi. Odsouzenému muži a jeho známé pak vězení od jednoho do šesti let.

Zdroj fotografie: nasepenize.cz

Filed in: Česko, Právo

Comments are closed.