5:18 am - Pátek Říjen 19, 2018

Poslanci chtějí, aby konopí sloužilo k léčbě

PRAHA – Konopí bude zřejmě v budoucnu možné využívat v Česku pro léčbu a výzkum. Poslanecká sněmovna se totiž bude v březnu zabývat návrhem novel zákonů o léčivech a o návykových látkách, který předložili poslanci napříč politickým spektrem.

Pavel Bém a Miroslava Němcová

Poslanci chtějí, aby konopí mohlo být využíváno k léčbě

Návrh novel zákonů o léčivech a o návykových látkách by měl do budoucna umožnit, aby léčebné konopí bylo zpřístupněno pro léčbu a výzkum. Návrh předložili poslanci Miroslava Němcová, Pavel Bém (oba ODS), Milada Emmerová (ČSSD), Radek John (VV), Jiří Skalický (TOP09) nebo Zuzka Bebarová-Rujbrová (KSČM).

„Pokud existuje účinná pomoc pro lidi, trpící vážnými nemocemi, je povinností politické reprezentace této pomoci nebránit a naopak ji co nejrychleji umožnit,“ uvedla opakovaně předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS). Loni v srpnu proto spolu s premiérem Petrem Nečasem (ODS) iniciovala vznik expertní pracovní skupiny pro přípravu potřebných legislativních a organizačních změn. Skupina pracovala od loňského září, vedl ji děkan 1. lékařské fakulty Tomáš Zima.

Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je předložený návrh omezen pouze na regulaci léčebného použití konopí a konopných drog. V prohlášení, které má RegionOnline.cz k dispozici, uvádí, že návrh nesmí  být zaměňován za legalizaci jiného než medicínského užívání konopných drog. Normu posoudí vláda a následně se jí budou zabývat zákonodárci.

K účinné léčbě je třeba přírodní konopí

V Česku jsou již nyní volně v prodeji některé výrobky s konopím, například mastičky nebo dětské olejíčky. Jedná se ale o takzvané technické konopí, přičemž k účinné léčbě je třeba konopí přírodní. „U konopných produktů je důležitá účinnost látky THC. Existuje konopí technické a konopí přírodní, přičemž obsah THC u toho technického je malý, na léčbu by nestačil,“ uvedla pro RegionOnline.cz bývalá poslankyně Monika Hašková (ODS).

Hašková téma ke konci minulého volebního období otevřela s tím, že by bylo dobré, aby nově nebo opětovně zvolení poslanci připravili příslušnou normu. Ti tak učinili a umožnění účinné léčby konopím se tak stalo jedním z mála témat, na kterém se shodnou poslanci zprava i zleva.

V budoucnu tak zřejmě bude moci konopí pomáhat lidem s vážným onemocněním, kterým léčbu předepíše lékař. Česká republika by se tak připojila kupříkladu k dvaceti státům USA, Kanadě, Nizozemí, Rakousku, Německu, Itálii, Švýcarsku, Španělsku nebo Izraeli. Léčba konopím pomáhá kupříkladu při chronických bolestech u onkologicky nemocných, při stavech v důsledku prodělané encefalitidy nebo při nechutenství u pacientů s nádorovými onemocněními či AIDS.

Zdroj foto:  www.psp.cz

Filed in: Česko, Politika, Z parlamentu

Comments are closed.