2:28 am - Úterý Říjen 16, 2018

KOMENTÁŘ: Příliš tvrdý trest za „čistý“ zákrok

Vincent Kompany vidí červenou kartu.

PRAHA/LONDÝN – V Anglii je to nyní jedno ze dvou nejdiskutovanějších fotbalových témat. Zatímco pohádka o Thierry Henrym končí hollywoodských happyendem, příběh kapitána Manchesteru City Vincenta Kompanyho má hořkou pachuť i konec.

Asi všichni, kdo sledovali zápas 3. kola F.A. Cupu mezi manchesterskými celky, ve 12. minutě asi jen těžko věřili tomu, co vidí (tedy pokud zrovna nefandili červené části města).

Zkušení sudí Chris Foy za zákrok Vincenta Kompany na Naniho vytáhl po mocné intervenci Wayna Rooneyho pro kapitána domácích červenou kartu. V úterý anglická fotbalová asociace (FA) rozhodla, že byla udělena právem a přihodila navrch Kompany čtyřzápasovou stopku.

Spravedlivé nebo příliš kruté? Jedni mají jasno: Zákrok nohama napřed proti soupeři, kterého mohl zranit – jasná červená. Druzí soudí: Kompany trefil čistě míč, nadskakujícího Naniho se ani nedotknul, známý portugalský „herec“ (ne nadarmo je kamarádem Cristiana Ronalda) pokračoval dál ve hře, dokud nepřišel hvizd sudího.

Zákrok Kompanyho na Naniho.

Osobně se přikláním ke druhé skupině. Důvod je nasnadě: pravidla sice o červené kartě v takovém případě hovoří, ale Kompany nešel přímo proti Nanimu zepředu, ale bokem. Zápas se hrál v Anglii, kde jsou podobné zákroky posuzovány mnohem benevolentněji než na kontinentu. Fotbal i v nedávné minulosti zaznamenal ostřejší zákroky bez potrestání – své by o tom mohl vyprávět například Vedran Čorluka po skluzu Flaminiho. A především – rozhodčí by měl projevit kromě znalostí pravidel i notnou dávku citu a morálních vlastností.

Ani jedno z toho Foy v tomto případě neukázal. Kompany soupeře obral čistě o míč, protivníka nezranil, probíhala teprve 12. minuta nejsledovanějšího víkendového programu F.A. Cupu. Tak proč jej v takové chvíli kazit takto přísnou červenou kartu podle všeho na popud hráčů United (Foyovi trvalo zhruba dvě vteřiny než zapískal, ze svého pohledu navíc zákrok ani pořádně neviděl)?

ZÁKROK KOMPANYHO NA NANIHO
[youtube H5LA5q24RZM 590 320]

A čtyřzápasový distanc od FA? Pomyslná třešnička na dortu, kdy se bafuňáři postavili na stranu rozhodčího a rozhodli se tvrdě potlačit „modré povstání“. Bravo! Rozhodně nejsem zastáncem brutality ve fotbale, ale Kompanyho zákrok určitě do škatulky „hororový faul“ vedle například nechvalně známého Axela Witsela (ten mimochodem za svou brutalitu dostal po odvolání pouze sedmizápasovou stopku) nepatří.

ZÁKROK FLAMINIHO NA ČORLUKU
[youtube zPRp5X_GSkk 590 320]

Výstižně to napsal jeden z diskutujících na jednom z britských fór: „Jsem fanda Reds a měl bych být rád za to, že FA oslabila našeho rivala pro semifinále Carling Cupu. Tohle se jim ale moc nepovedlo. Raději bych je porazil v jejich nejsilnějším složení, ne takto.“ A další ho doplnil: „Faul to byl, ale v kontextu s jinými zákroky z nedávné minulosti je červená a čtyřzápasová stopka příliš krutá. Když už chce FA takto tvrdě trestat, měla by tak činit vždy.“

Zdroj fotografie: skysports.com

Filed in: Fotbal

Comments are closed.