8:45 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

KOMENTÁŘ: Bude pro Blažka angažmá v Jihlavě přínosem?

JIHLAVA – Ještě nedávno byl jedničkou v brance pražské Sparty, oporou, která se mimo jiné podepsala pod čtyřmi jejími mistrovskými tituly. Před Vánocemi se ale Jaromír Blažek s vedením klubu dohodl na předčasném ukončení smlouvy.

Od začátku měl jasno v tom, že chce ještě pokračovat v kariéře, klidně i ve druhé lize. Tak se také stalo, když se na angažmá domluvil s aktuálně třetím týmem druhé ligy.

Klub FC Vysočina Jihlava se se sparťanskou legendou dohodl na půlročním kontraktu, který může být po sezoně po oboustranné dohodě prodloužen. Dnes bude jeho příchod oficiálně zpečetěn na tiskové konferenci a Blažek se zúčastní prvního tréninku s mužstvem.

Otázkou zůstává, zda je pro něj přestup do Jihlavy přínosem, když určitě stále má na to, aby hájil branku některého z celků Gambrinus ligy. Původně se totiž spekulovalo o jeho odchodu do Českých Budějovic. Můžeme ale souhlasit s tím, že jeho příchod bude přínosem pro klub z Vysočiny. I když stát se může cokoliv a vše ukáže až čas.

Miláček sparťanských fanoušků

To, jak důležitý byl Blažek nejen pro Spartu jako klub, ale hlavně pro fanoušky, nemusíme ani zdůrazňovat. „Jaromír Blažek, dlouholetá opora v bráně opouští Spartu, potichu a bez fanfár. Dlouhá léta jsme si v bráně našeho klubu, nedovedli představit jiného brankáře. Jeho pozice byla neotřesitelná, byl na něj spoleh, že když obránci před ním selžou, Jarda všechno zachrání,“ zní smutně ze stránek sparťanských fanoušků spartaforever.cz.

Zklamání fanoušků z toho, že se ani Blažkovi, ani Tomáši Řepkovi, který také musel ze Sparty odejít, nedostalo důstojného rozloučení, projevili po svém. S oběma se rozloučili na tradičním Silvestrovském derby, kterého se oba zúčastnili.

Blažek se bude určitě snažit předvádět takové výkony, kterými by si naklonil i fanoušky svého nového týmu. Předpoklady pro to určitě má. Minimálně si to myslí představitelé klubu, který má ambice postoupit do první ligy a právě k tomuto jim má devětatřicetiletý gólman pomoci.

Kvality sparťanské legendy shrnul současný trenér Jihlavy a bývalý Blažkův fotbalový protivník Roman Pivarník: „Jsem rád, že vedení klubu tuto možnost využilo. Blažek je velmi kvalitním brankářem a náš kádr nesporně zkvalitní. Má obrovské zkušenosti, dokáže chytat pod velkým tlakem, skvěle organizuje defenzívu a v neposlední řadě je i neoddiskutovatelnou osobností do kabiny. V devadesátých letech jsme byli soupeři na hřišti a nyní se velmi těším na vzájemnou spolupráci.“

Jihlava je dobrým krokem

S tímto tvrzením nezbývá než souhlasit, Blažek by měl být jihlavskému klubu přínosem. Ale co naopak? Pokud nebude odehráno alespoň několik zápasů z jarní části sezony, je asi předčasné hodnotit, jaký přínos má nové angažmá pro Blažka.

Zatím ale můžeme říct, že to pro bývalého sparťanského brankáře může být prospěšné. Vždyť jaká je lepší motivace pro skvělé výkony, než postup do vyšší soutěže? Právě v případě Jihlavy je toto více než možné. Po podzimu totiž okupuje třetí místo druholigové tabulky, přičemž na první Ústí nad Labem ztrácí šest bodů a s druhými Bohemians Praha má stejně bodů, jen o něco horší skóre.

„Nemá smysl si něco nalhávat. S Jihlavou chci postoupit do první ligy, tento cíl mne hodně motivuje. Jsem zdravý, v dobré kondici a po odchodu ze Sparty mám opravdu velkou motivaci ještě se do nejvyšší soutěže vrátit,“ řekl k tomuto tématu sedminásobný mistr ligy.

Stejně tak motivující bude pro rodáka z Brna i to, že pokud s Jihlavou vybojuje postup do nejvyšší soutěže, může být uplatněna dvouletá opce zakotvená ve smlouvě.

Dalším přínosem na závěr Blažkovi kariéry může být fakt, že namísto toho, aby v některém týmu z Gambrinus ligy neustále bojoval o místo v základní sestavě nebo ještě hůř, na Vysočině má místo v sestavě jisté a navíc bude vzorem pro mladší gólmany, kterým bude moci předat spoustu svých zkušeností. Stále se tak bude cítit potřebný, což je určitě k tomu, aby byl v psychické pohodě a předváděl skvělé výkony, důležité.

VIDEO: Zákroky Jaromíra Blažka od fanouška

[youtube mBf4fA6Oycw 590 320]

Křehká historie českého fotbalu

Angažmá sparťanského veterána má zajímavé pozadí. Před šesti lety měl svůj podíl na tvorbě podoby současného českého fotbalu. V hlavní roli tehdy stály Plzeň a  Jihlava bojující o záchranu v nejvyšší soutěži a o tom, kdo spadne, rozhodla tehdy ještě Blažkova Sparta.

Před posledním kolem soutěže byla Jihlava bod před Plzní, tudíž jí k udržení stačilo uhrát stejný výsledek, což nemělo být nic složitého. Plzeň jela na nepřemožitelnou Spartu. Západočeši ale Pražany v podivném zápase porazili 3:1 a do druhé ligy, kde je dodnes, spadla Jihlava.

Kdyby tomu bylo jinak, získala by Plzeň loni mistrovský titul a hrála by pak Ligu mistrů? To se už nikdy nedozvíme. Na konci letošní fotbalové sezony ale bude jasné, do jaké míry byl Jaromír Blažek přínosem pro FC Vysočinu Jihlava a naopak.

Zdroj fotografie: flickr.com/stevendepolo

Filed in: Fotbal, Komentáře

Comments are closed.