3:44 pm - Pondělí Prosinec 11, 9623

Nevracejte uprchlíky ze Severní Koreje, naléhá Soul na Peking

SOUL – Jihokorejský parlament schválil v úterý rezoluci, v níž žádá Čínu, aby přestala repatriovat severokorejské uprchlíky. Poslanci také vyzvali OSN a další mezinárodní organizace, aby se pokusily donutit Peking k dodržování mezinárodních zákonů týkajících se běženců.

Utéci ze Severní Koreje není snadné (ilustrační foto)

Stanice BBC uvádí, že od 50. let minulého století uteklo z KLDR přes 20 000 osob a téměř vždy právě přes Čínu.

Peking ale tvrdí, že severokorejští uprchlíci jsou „nelegální ekonomičtí migranti“, kteří musejí být posláni domů. Prohlašuje také, že se nejedná o žádnou novou politiku, neboť takto postupuje vždy, když zadrží na svém území někoho, kdo překročil hranice ilegálně.

Ještě tvrdší tresty než za Kim Čong-ila

Čína se nyní údajně chystá vypovědět 30 Severokorejců, které v KLDR čekají za jejich pokus o útěk ze země těžké represálie. Tato skutečnost vedla k protestům před čínským velvyslanectvím v Soulu.

Podle zpráv, které přicházejí ze Severní Koreje po smrti Kim Čong-ila, nové vedení ještě přitvrdilo vůči všem, kdo se pokoušejí dostat ze země. Kimův syn a nový vůdce KLDR Kim Čong-un vydal údajně dekret, v němž nařizuje fyzickou likvidaci rodin těch, kdo budou chyceni při pokusu o útěk za hranice.

Peking minulý týden zřejmě vrátil do KLDR nejméně devět Severokorejců, ale jihokorejské ministerstvo zahraničí tuto informaci nepotvrdilo a Čína se k věci odmítla vyjádřit. Jihokorejský prezident I Mjong-bak nicméně vyzýval čínské představitele, aby s těmito lidmi zacházeli podle mezinárodního práva jako s uprchlíky.

Zdroj foto: Wikimedia Commons

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.