6:50 pm - Úterý Říjen 23, 2018

Klausova cesta do Turecka byla úspěšná i obchodně

PRAHA – Oficiální cesta prezidenta Václava Klause do Turecka, která se uskutečnila tento týden, má i obchodní výsledky. Během jeho čtyřdenní návštěvy uzavřely české firmy v Turecku sedm smluv a memorand o vzájemné spolupráci nebo financování projektů za stovky milionů korun.

Vyplývá to ze slov ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby, který prezidenta Klause na jeho cestě doprovázel a z informací Svazu průmyslu a dopravy, jenž organizoval  podnikatelskou část státní návštěvy prezidenta.

 Turecko je  atraktivní

Zájem podnikatelů a zástupců tuzemských firem o Turecko překonal očekávání a návštěvy se zúčastnilo přes šedesát zástupců firem.

„Jela se mnou zatím v historii ČR největší podnikatelská delegace. Poprvé jsme letěli dvěma, a ne jedním letadlem, a to ukazuje na náš velký zájem,“ komentoval president Klaus.

„Uzavřené kontrakty a enormní zájem českých podnikatelů o turecký trh vytvářejí předpoklady pro to, že by rekordních 2,7 miliard dolarů vzájemného obchodu, jehož bylo dosaženo v roce 2011, nemuselo být poslední metou,“ myslí si ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

„Osobně jsem přesvědčen, že česko-turecká obchodní výměna by mohla být řádově dva až třikrát větší ve srovnání s dnešními hodnotami. To by více odpovídalo tradici vzájemného vztahu a potenciálu ekonomik obou zemí,“ dodal Kuba.

Nové trhy pro český export

Česká exportní banka a společnost Ronesans Gayrimenkul Yatirim například uzavřely úvěrovou smlouvu o financování výstavby obchodního centra v Petrohradu. Hodnota úvěru je 32 milionů amerických dolarů. Banka rovněž uzavřela se stejnou společností mandátní smlouvu o financování výstavby přístavní infrastruktury a obchodního centra v Istanbulu. Hodnota projektu je odhadována na 150 milionů dolarů.

Otrokovická stavební společnost PSG International uzavřela dohodu o strategické spolupráci s tureckou Ronesans Holding.

Dohoda se týká spolupráce firem v Turecku, Rusku, Turkmenistánu a Iráku, kde se budou firmy společně zabývat dodávkami investičních celků pro energetiku nebo stavebnictví.

Další spolupráce

Svaz průmyslu uzavřel v Turecku dohody o spolupráci s obchodními komorami v jihotureckých městech Mersin a Adana. Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a zkušebnictví uzavřel memorandum o spolupráci v oblasti technické normalizace s Tureckým normalizačním institutem. Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně uzavřela dohodu o spolupráci s Univerzitou Ankara.

Podle slov ministra Kuby by se také měla obnovit činnost česko-turecké smíšené komise a ve druhém pololetí letošního roku dorazí na pracovní návštěvu do Prahy zástupci tureckého ministerstva průmyslu a obchodu. „To vše by měly být další kroky k pro propojování českého a tureckého podnikatelského prostředí,“ dodal ministr.

 Zdroj fotografie: ROL CZ

Filed in: Byznys, Česko

Comments are closed.