2:09 am - Úterý Říjen 16, 2018

Kauza Gorila: Slovenský soud potvrdil odposlechy

BRATISLAVA –  Krajský soud v Bratislavě potvrdil, že slovenská tajná služba žádala o souhlas k odposlechům, o kterých hovoří dokumenty Gorila. Informoval o tom dnes server hnonline.sk.

V případu Gorila se jedná o údajné přepisy rozhovorů mezi Jaroslavem Haščákem z finanční skupiny Penta a slovenskými politickými špičkami. Texty prý svědčí o úplatcích a provizích za privatizaci, ke kterým mělo docházet během druhé vlády expremiéra Mikuláše Dzurindy (Slovenská demokratická a křesťanská unie – SDKÚ).

Dokument Gorila vznikl na základě odposlechů SIS

V kauze figuruje i bývalá šéfka Fondu národního majetku (FNM) Anna Bubeníková. Ve středu ji proto vláda premiérky Ivety Radičové (SDKÚ) odvolala.

Ve spise Gorila je uvedeno, že vznikl na základě odposlechů Slovenské informační služby (SIS) v konspiračním bytě, kam chodil i Haščák. O využití takzvaného informačně-technického prostředku (ITP), neboli „štěnice“, prý SIS požádala 21. listopadu 2005.

Gorila popisuje korupci či propojení politiků s podnikateli

„Krajský soud eviduje žádost o použití ITP ze dne 21. listopadu 2005,“ sdělila předsedkyně krajského soudu Darina Kuchtová. Spisová značka i číslo žádosti jsou stejné, jako uvádí dokument Gorila. Soud však nesdělil, o co přesně SIS žádala.

Gorila jsou rozsáhlým materiálem popisujícím propojení politických stran s finanční skupinou Penta, korupci politiků, dosazování politických zástupců do státních podniků, provize při privatizacích a spletitou síť vztahů navázanou mezi politickou a podnikatelskou sférou a bezpečnostními složkami.

Zdroj fotografie: Freedigitalphotos.net

Filed in: Slovensko

Comments are closed.