2:07 am - Neděle Říjen 21, 2018

Kamerun trápí nájezdy pytláků, zabili už téměř 500 slonů

YAOUNDÉ – Ozbrojení  pytláci z Čadu a Súdánu vybíjejí v národním parku v Kamerunu slony. Zvířata masakrují po stovkách. Kamerunská vláda tomu zatím jen nečinně přihlíží.

Mrtvoly slonů v kamerunském NP Bouba Njida

Postiženou oblastí je národní park Bouba Njida na severovýchodě Kamerunu. Již déle než měsíc tam skupiny pytláků z Čadu a Súdánu vybíjejí slony. Za oběť jim padlo více než 480 jedinců.

Podle vyjádření správce parku Mathieu Fomepa jde pytlákům jen o slonovinu z klů. Správa parku je proti nim naprosto bezmocná. Pytláci rozdělení na tři skupiny systematicky pročesávají park a zanechávají za sebou desítky mrtvých zvířat denně.

Mathieu Fomep na to upozornil úřady již počátkem ledna, kdy vybíjení začalo, ovšem žádné reakce se nedočkal. Na další naléhání bylo do oblasti vysláno dvacet vojáků, kteří však ničeho nedosáhli. Světová organizace pro ochranu zvířat IFAW označila Kamerun za sloní hřbitov a bije na poplach. To, že jde o zcela výjimečnou situaci, dokládá fakt, že v parku žilo na 600 slonů. V současnosti jich zbývá jen něco málo přes sto.

Sloní hřbitov

Mathieu Fomep přiznává, že s pěti zaměstnanci parku a dvacítkou dobrovolníků z okolních vesnic nic nezmůže. Vesničané jsou vybaveni pouze noži a mačetami, zatímco pytláci jsou vyzbrojeni kulomety a puškami.

Dobrovolníci se zaměřují na likvidaci zastřelených slonů. Maso částečně spotřebují jejich rodiny a zbylé části sloních těl pak spálí na místě. „Zde na venkově je život velmi těžký. Maso nám přináší výrazné přilepšení, i když masakry slonů odsuzujeme, ale už jim nepomůžeme,“ přinává jeden z vesničanů.

Přestože pro park není pytláctví žádnou novinkou a každý rok je zabito několik slonů kvůli masu nebo klům, tentokrát je situace opravdu vážná. Čadští a súdánští pytláci  vybíjejí slony po stádech po celém parku.

Kamerun a Čad jsou významným zdrojem nelegálně získané slonoviny. Po Egyptě, který byl v minulosti největším odběratelem této komodity, míří dnes většina zásilek do Číny a Japonska. V Kamerunu se jeden sloní kel prodává v průměru od 75 až 150 eur za kus, ale jakmile opustí zemi, zvýší se jeho hodnota pětkrát až desetkrát.

Přestože je kamerunská vláda o situaci dobře informovaná, žádná mimořádná opatření zatím nepřijala. Tajemstvím není ani to, že peníze z prodeje slonoviny slouží k nákupu zbraní, které se pak používají v regionálních konfliktech, především v Súdánu a ve Středoafrické republice.

Zdroj fotografie: IFAW

Filed in: Afrika, Svět

Comments are closed.