3:42 pm - Pátek Listopad 16, 4525

Kalouskovy úsporné návrhy jsou kritizovány ze všech stran

PRAHA – S rozpočtovými opatřeními navrženými ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP09) nesouhlasí ve stávající podobě Věci veřejné, ČSSD, KSČM, Národní socialisté-Levice 21. století ani odbory.

Michal Babák (VV)

Michal Babák (VV): Důchody musí odrážet zdražení potravin

Portál RegionOnline.cz už informoval o tom, že podle návrhů ministerstva financí, které by měly vést k rozpočtovým úsporám, by měla být od roku 2013 mimo jiné sjednocena daň z přidané hodnoty na 20 nebo 19 %, případně by se stávající sazby zvýšily o jedno procento na 15 a 21 %. Další variantou je zavedení 20% DPH pro veškeré komodity vyjma knih, tiskovin a léků, které by zůstaly ve 14% sazbě.

S tím v úterý vyslovily opakovaný nesouhlas vládní Věci veřejné. „Východiskem by bylo, aby ve snížené 14% sazbě zůstaly i potraviny a služby, nejen léky, knihy a tiskoviny. Jsme připraveni se o tom bavit,“ uvedl pro RegionOnline.cz poslanec Michal Babák (VV). O návrzích jedná poslanecký klub VV, Babák předpokládá, že se k návrhům vedení véčkařů připojí.

Důchody se musí zvedat podle inflace, řekl Babák

Ministr financí Miroslav Kalousek a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (oba TOP09) ve svých návrzích počítají také s tím, že by na tři roky byly zmraženy penze, případně by rostly podle vývoje ekonomiky. „Chceme, aby se důchody zvedaly podle inflace, která bude každý rokem. Důchody musí odrážet třeba zvýšení cen potraviny,“ řekl Babák.

Kalousek počítá i s progresivním zdaněním – v roce 2013 by se současná 15% daň z příjmu stoupla na 16 %, přičemž pro bohaté by existovalo druhé daňové pásmo ve výši 31 %. To by se týkalo lidí vydělávajících nad stropy pro odvody sociálního a zdravotního pojištění. V letech 2014 a 2015 by druhé daňové pásmo činilo 32 %.

Vláda nechce oživit hospodářský růst, řekl Paroubek

S tím VV problém nemají. „To je cesta správným směrem, progresivní zdanění prosazujeme dlouho. Je to odstranění degrese. Nedával bych to ale do souvislosti s důchody,“ řekl Babák. „Myslím, že dojdeme ke vzájemnému konsensusu, zmrazení důchodů není pro ministra financí to nejdůležitější, myslím, že z toho ustoupí. Ministr Drábek představil už několik návrhů, jak by valorizace mohla vypadat,“ dodal.

Proti jsou i Národní socialisté – Levice 21. století. „Vláda ke škodě naší země podle dostupných informací vůbec nepřichází s návrhy, jak oživit hospodářský růst,“ uvedl v tiskovém prohlášení předseda NS-LEV21 a poslanec Jiří Paroubek.

Je to hromadná vražda životní úrovně, řekl Hašek

Podle Paroubka by měla ČR kupříkladu uplatnit krizový management z fondů EU, podpořit český export nebo inovovat zahraniční politiku jako nástroj umožňující více diverzifikovat nejen zahraniční obchod země, ale také příliv nových investorů nejen z EU či USA a Kanady, ale také ze zemí BRICS (například Brazílie, Rusko, Čína), Japonska a dalších států s dynamicky se rozvíjejícím hospodářstvím.

S celkovou podobou rozpočtových opatření představených ministerstvem financí nesouhlasí ani parlamentní opozice ČSSD a KSČM nebo odbory. „Pokud již dnes čelí valná většina obyvatel zásadnímu snižování životní úrovně a sociálním problémům, poslední plány vlády na zmražení důchodů a další zvyšování DPH jim zasadí ránu do vazu. Bohužel, do slova a do písmene a nebojím se to označit za hromadnou vraždu životní úrovně obyvatel České republiky,“ uvedl v prohlášení kupříkladu místopředseda sociální demokracie Michal Hašek.

Zdroj foto: www.veciverejne.cz

Filed in: Česko, Politika

Comments are closed.