10:46 am - Pondělí Říjen 22, 2018

LEVERKUSEN , PRAHA – Obhájce trofeje z Barcelony vstoupil rázně do osmifinále letošního ročníku Ligy mistrů. Katalánský celek dokázal vyhrát na půdě německého Bayeru Leverkusen 1:3 a před domácí odvetou, která se bude hrát 7. března, je již jednou nohou ve čtvrtfinále soutěže. Jediný gól domácích vstřelil český internacionál Michal Kadlec. Ve druhém úterním duelu vyhrál favorizovaný Lyon doma nad Nikósií těsně 1:0.

Gól Michala Kadlece proti Barceloně

Zimní spánek v nejsledovanější klubové soutěži je u konce. A pro natěšené fanoušky mohlo být těžko připraveno lepší servírovací menu než souboj nejlepšího týmu světa a obhájce trofeje z Barcelony proti nevyzpytatelnému Bayeru Leverkusen, který dokázal ve své BayAréně v základní skupině slavně porazit i londýnskou Chelsea.

Hned od úvodního výkopu ale bylo jasné, že Barcelona je momentálně trochu jiný level, než tým s Petrem Čechem v brance. V úvodním dějiství jen výjimečně domácí překročili s míčem půlící čáru, počet jejich přihrávek sotva přelezl číslo 60, zatímco barcelonští kouzelníci atakovali hranici 400 úspěšných přihrávek za první půli.

Dlouho se ale ani oni nemohli dostat do vyložené šance. Pomoci jim musela až obrana německého celku. Stoper Fridrich zaváhal při snadné hlavičce na půlce hřiště. Míč ihned putoval na volného Messiho, který vyslal do kontru hned dvojici svých spoluhráčů Alexis Sánchéz-Fábregas. Rychleji u míče byl chilský snajpr a šikovnou střelou mezi nohy Lena otevřel ve 41. minutě gólový účet zápasu.

Ve druhém poločase se hrál špičkový fotbal

Do druhého dějiství vstoupili domácí odvážněji a byli za to po zásluze odměněni. Po hlavičkované v okolí pokutového území Barcelony nechal Abidal snadno odcentrovat na zadní tyč pravého obránce soupeře Čorluku a pro změnu levý bek Leverkusenu Kadlec zatloukl míč hlavou do sítě – 1:1.

Domácí byli v tu chvíli na koni. „Nechápu, proč nějaký tým obětuje jeden poločas, když pak dokazuje, že fotbal hrát umí,“ kroutil hlavou nad děním na hřišti spolukomentátor České televize a bývalý reprezentant Václav Drobný. Chvíli po Kadlecově trefě totiž rozevzučel míč po střele Castra levou Valdésovu tyč.

Gól Michala Kadlece do sítě Barcelony
[youtube _SwmBrT9vXg 590 320]

Jenže míč se od ní odrazil do hřiště a následně udeřilo na druhé straně. Fábregas parádní kolmicí vybídl ke skórování opět Sánchéze a ten se nenechal dvakrát přemlouvat – ukázkový blafák brankáři a Barcelona vedla v 55. minutě 2:1. Že hosté odjedou domů s vítězstvím v kapse potvrdil v závěru šestým gólem v šestém zápase v letošním ročníku Ligy mistrů po parádní spolupráci s Danielem Alvésem špílmachr Messi.

A to Argentinec chvíli před tím trefil v další šanci tyč a v závěru jej o gólovku odebral chybně odmávaný ofsajd. Případný vyšší brankový rozdíl ve skóre by byl ale pro domácí příliš krutým vyústěním povedeného fotbalového večera, ke kterému především ve druhé pětačtyřicetiminutovce přispěli nemalým dílem.

Lyon zužitkoval převahu pouze v jeden gól

Ve druhém zápase osmifinále Ligy mistrů si francouzský favorit Lyon poradil s Nikósií 1:0, přestože v průběhu duelu měli domácí ještě drtivější převahu než Barcelona na hřišti Leverkusenu. Hráči prvního kyperského celku ve vyřazovací části nejslavnější klubové soutěže světa se po celých devadesát minut hry pouze bránili domácím nájezdům.

Blízko brance byl již v prvním poločase agilní štírek Michél Bastos, který na levém křídle větral hostující obranu. Leč na Chiotise nevyzrál a podobně se mu vedlo i v poločase druhém. A tak na sebe musel vzít gólovou odpovědnost málo známý pravý záložník Alexandre Lacazette, který po kličce ve vápně za přispění beků Nikósie propašoval míč do sítě.

Odvety obou zápasů se hrají v Barceloně a v Nikósii ve středu 7. března.

Úterní první zápasy osmifinále Ligy mistrů:

Bayer Leverkusen – FC Barcelona 1:3 (0:1)
Branky: 41. KADLEC – 41. a 55. Alexis Sánchéz, 88. Messi. Rozhodčí: Thomson (Skot.). Diváci: 29.412.

Lyon – APOEL Nikósie 1:0 (0:0)
Branka: 58. Lacazette. Rozhodčí: Tagliavento (It.). Diváci: 37.000.

Filed in: Fotbal, Sport