1:19 am - Čtvrtek Říjen 18, 2018

V Libyi bude výročí revoluce, Saadi Kaddáfí vyzývá k povstání

TRIPOLIS – Libyjské hlavní město se připravuje na oslavy u příležitosti prvního výročí revoluce proti plukovníkovi Muammaru Kaddáfímu. Jeho syn hrozí ale hrozí krvavým povstáním.

Povstání v Benghází v dubnu 2011

Saadi Kaddáfí, který uprchl z Libye a je nyní v Nigeru, o víkendu vyzval loajalisty, aby během oslav výročí revoluce povstali „v celé zemi“.

Jeho poznámky dále rozvířily už tak napjatou atmosféru v zemi, kterou řídí Prozatímní národní rada, jež však zatím nebyla schopna převzít kontrolu nad různorodými a často znesvářenými libyjskými milicemi.

V Tripolisu se připravují na možné pumové útoky

Tripolis je v těchto dnech posetý kontrolními stanovišti, neboť panují obavy z možných bombových útoků loajalistů na Libyjce, kteří vyjdou do ulic oslavit svržení diktatury.

Nervozitu lze v tripoliských ulicích doslova vidět. Projíždějí zde vozidla s namontovanými raketomety, symboly osm měsíců trvající války, která oficiálně skončila Kaddáfího smrtí loni v říjnu.

K násilným incidentům v Tripolisu již dochází jen zřídka, zhruba jednou za týden, což je výrazné zlepšení. Avšak mimo hlavní město jsou potyčky stále problémem. Když například nedávno došlo ke střetům ve městě Džufra na jihu země, zůstalo na místě 17 mrtvých.

Zdroj fotografie: wikipedia.org

Filed in: Afrika, Svět

Comments are closed.