2:46 am - Sobota Říjen 20, 2018

Konžský prezident přišel o svého poradce, který určoval dění v zemi

BRUSEL, BUKAVU – Staronový prezident Demokratické republiky Kongo Joseph Kabila, jehož prosincové znovuzvolení podněcuje konžskou komunitu v Bruselu k opakujícím se demonstracím, ztratil  svého nejbližšího rádce.

Joseph Kabila při prezidentské kampani 2011

Při leteckém neštěstí na malém letišti v Bukavu na východě země zahynulo několik osob, především však prezidentův nejbližší a mimořádně mocný poradce Augustin Katumba Mwanke.

V Bukavu se při nepodařeném přistávacím manévru rozlomilo na tři kusy letadlo, v němž cestovala konžská vládní delegace, jejímž členem byl i Katumba.

Tento muž nenáviděl Evropany a dával přednost diskrétním schůzkám v ústraní před oficiálním jednacím stolem. Do jeho působnosti spadaly veškeré státní zakázky, obchodní transakce, jen na něm záleželo, kdo bude povýšen a kdo získá jaký post. Udával směr, kterým se bude státní politika ubírat.

Katumba se netajil tím, že dává přednost Číně před Evropou. Číňané také získali všechny velké státní zakázky a společně s Brazílií, Jižní Koreou a Jihoafrickou republikou se podílejí na rekonstrukci Demokratické republiky Kongo. Katumba byl mužem v pozadí, avšak s velkou mocí. I jeho odpůrci uznávají, že to byl velmi zdatný stratég.

Evropská Kinshasa demonstruje

Dění v bývalé belgické kolonii Kongo, ze která se v roce 1960 stala nezávislá republika, se Belgičanů stále velmi týká. Zatímco jejich pozice v Africe upadá, imigrantů z Konga v jejich zemi přibývá. Podle oficiálních statistik jich zde trvale žije 15 tisíc, jenže neoficiální odhady mluví o 40-50 tisících.

Bruselské čtvrti Matonge se přezdívá „Malá Kinshasa“. Od poloviny prosince loňského kroku, kdy v prezidentských volbách v Kongu zvítězil znovu Joseph Kabila,  se v Matonge proti němu neustále protestuje. Některé demonstrace se dokonce opakovaně zvrhly v násilí a končily rozbitými výlohami obchodů, hořícími auty, zraněnými a zásahem policie.

Sobotní demonstrace však proběhla klidně a 500 účastníků na ní opět žádalo, aby Kabila rezignoval a uvolnil post svému volebnímu rivalovi Etiennu Tshisekedimu. Protestující jsou přesvědčeni, že výsledky voleb byly zfalšované a že prezidentem se měl stát právě Tshisedeki.

Zdroj fotografie: www.josephkabila-2011.com

Filed in: Afrika, Belgie, Evropa, Svět

Comments are closed.