1:14 am - Čtvrtek Říjen 18, 2018

John svolal bezpečnostní výbor, státní zástupci nepřišli

PRAHA – Úterního jednání sněmovního výboru pro bezpečnost k prověrce nedávného mimořádného dohledu Vrchního státního zastupitelství na Městském zastupitelství v Praze se nezúčastnili pozvaní státní zástupci. Výbor vypracuje písemné dotazy pro ministra spravedlnosti, který by na ně – bude-li to v jeho pravomoci – měl do půli března odpovědět.

Předseda výboru pro bezpečnost Radek John (VV)

Radek John uvedl, že výbor chce znát odpovědi ministra spravedlnosti

Středeční jednání sněmovního výboru pro bezpečnost se zabývalo nedávným mimořádným dohledem Vrchního státního zastupitelství na Městském zastupitelství v Praze, které se uskutečnilo 6. února. Pozváni byli  nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, pověřený vrchní státní zástupce Stanislav Mečl a městská státní zástupkyně Jana Hercegová. Ani jeden z nich se jednání nezúčastnil.

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) není jejich povinnost na výbor přijít. Předseda výboru Radek John (VV) ale kritizoval, že Mečl o kauze informoval v televizním Hyde Parku, ale do sněmovny nedorazil.

Podle Johna bylo jeho povinností zasedání výboru svolat. Požádalo ho o to totiž osm z patnácti členů výboru, tedy tři pětiny členů ze tří politických stran. Podle zákona o jednacím řádu sněmovny stačí, když o svolání výboru požádají dvě třetiny členů. Cílem jednání měla být podle Johna diskuze o tom, zda postup jednotlivých složek státního zastupitelství, obdobný tomu, ke kterému došlo 6. února, nemůže být v rozporu s platnými zákony.

Státní zástupci nemusejí do sněmovny přijít, říká Pospíšil

„Mě samotného k podpisu žádosti o svolání mimořádného zasedání výboru vedla nečinnost ministra Pospíšila po ostré výměně názorů mezi oběma stupni státního zastupitelství,“ řekl už dříve John. Tématika státního zastupitelství, které je součástí moci výkonné, podle něj na parlamentní půdu patří.

Jiný názor zastává ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Podle něj není Nejvyšší státní zastupitelství správní úřad, záleží proto na státních zástupcích, zda do sněmovny přijdou. O informace – týkají-li se stavu řízení – je může podle Pospíšila ve výjimečných případech žádat jen ministr spravedlnosti. „Státní zástupce mohu žádat o informace například tehdy, pokud mě poslanec interpeluje v konkrétní záležitosti,“ uvedl ministr.

Státní zástupci by podle něj neměli podléhat politické kontrole. Pokud by podřízené státní zastupitelství s prověrkou nesouhlasilo, může podle Pospíšila požádat o dohled nad dohledem. Kontrola na městském státní zastupitelství se týká především korupčních kauz dvou uplynulých let.

Komunistky odmítly statovat v souboji o křeslo ministra

K jednání výboru vydaly stanovisko opoziční zastupitelky Zuzka Bebarová-Rujbrová a Marie Nedvědová (obě KSČM). „Podílely jsme se spolu s dalšími opozičními poslanci na iniciaci mimořádného jednání výboru pro bezpečnost, od které jsme si slibovaly zodpovězení otázek na ministra spravedlnosti Pospíšila,“ uvedly poslankyně v prohlášení zaslaném portálu RegionOnline.cz.

Zajímalo je, jaké kroky ministerstvo činí ke stabilizaci situace na státních zastupitelstvích a k ukončení vzájemných sporů zastupitelství různých stupňů, které přerůstají do osobní roviny. „A především nás zajímalo vysvětlení ministra, jak mohlo dojít k tomu, že návrh na odvolání vrchního státního zástupce Rampuly byl natolik nekvalitně zpracován, že muselo dojít k jeho zrušení soudem,“ napsaly poslankyně.

„Místo toho jsme se my i ostatní členové výboru dočkali bratrovražedného souboje předsedy výboru pro bezpečnost a předsedy Věcí veřejných Radka Johna s ministrem spravedlnosti a místopředsedou ODS Jiřím Pospíšilem,“ uvedly. John se podle jejich názoru vrátil do role investigativního novináře a Pospíšil ukryl hlavu za paravanem zákonných omezení, která ve vztahu ke státnímu zastupitelství má. „Statovat v souboji o křeslo ministra spravedlnosti jsme odmítly,“ uzavřely Bebarová-Rujbrová a Nedvědová.

Zdroj  foto: RegionOnline.cz/ac

Filed in: Česko, Politika, Z parlamentu

Comments are closed.