8:47 pm - Čtvrtek Říjen 18, 2018

Jo Nesbø: Doktor Proktor a prdící prášek

RECENZE – Pokud jste milovníkem poměrně inteligentních skandinávských detektivek plných rituálních sériových vražd, jistě vás zarazí jméno autora této dětské knihy  – Jo Nesbø. Skutečně, norský spisovatel se rozhodl na čas vyměnit svérázného kriminalistu Harryho Holea za nezbedného klučíka Bulíka.

Jednoho dne se Bulík s rodiči stěhuje do Dělové ulice, kde poznává děvčátko podobného věku, Lízu. Líza a Bulík se náhodou setkávají s podivínským vynálezcem doktorem Proktorem, který ve svých laboratořích vyvinul prdící prášek. O jeho využití zatím nemá ani potuchy, v tomto ohledu mu ale pomohou právě Líza s Bulíkem. Navrhují, aby Proktor vynalezl prášek daleko silnější než má, který by mohli poté nabídnout Národnímu úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). Celý plán se jim ovšem snaží překazit pan Trán a jeho synové Truls a Trym. Ani jeden z vynalézajícího trojlístku neví, jak se najednou ocitá v nebezpečných situacích, ze kterých si vždy pomohou jen vlastní vynalézavostí.

Jo Nesbø se rozhodl pobavit svoji knihou děti, nicméně není natolik vyhraněná, aby ji nemohli číst i jejich rodiče. Dle mého názoru je právě toto největším nedostatkem – kniha není natolik „dospělácká“ aby byla pouze pro dospělé, ale snaží se jí alespoň trochu být. Příběh často postrádá onu „milost“, jakou klasické dětské knihy mají mít. Vyrábění prdícího prášku pro americké NASA není zrovna cílem každého dětského čtenáře a dospělého čtenáře zase neohromí výroba produktu na prdění, jehož účinnost Bulík a Líza často testují a barvitě popisují.

Ve srovnání příliš neobstojí

Kniha není ani tolik vtipná, za jakou se vydává. Zda byl příčinou nevhodný překlad do češtiny nebo autorovo nadání na spíše jiný žánr, můžeme pouze spekulovat. Najdeme sice některé docela slibné situace, ale výsledek je spíše jen úsměvný. Ve srovnání např. s dětskou humornou knihou Emil a detektivové od německého autora Ericha Kästnera, Mikulášovy patálie Goscinnyho nebo Boříkovy lapálie od Vojtěcha Steklače, je Doktor Proktor a prdící prášek spíše slabší.

Jako nadprůměrně povedené lze hodnotit ilustrace, které příběh během celé knihy provázejí. Autorem je norský ilustrátor Per Dybvig.

Je velmi obtížné napsat kvalitní knihu pro dospělé, ale obtížnější je poté ještě napsat knihu pro děti, která bude stejně dobrá. A obávám se, že fanoušci autora ve druhé fázi často k dětské knize přistupují v růžových brýlích, na kterých je napsáno „kvalitní autor“.

 Grafika obálky: archiv ROL CZ

 

 

Filed in: Kultura, Literatura

Comments are closed.