7:53 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Přerušená jednání Řecka s investory se dnes obnoví

ATÉNY – Klíčové rozhovory mezi řeckou vládou a jejími věřiteli z řad soukromých investorů o významném snížení řeckého dluhu, přerušené v sobotu, budou dnes odpoledne  pokračovat. Oznámil to server BBC.
 

Ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová

Obě strany se zatím nedokázaly dohodnout na výši úroků u nových dluhopisů, které by měly nahradit ty stávající, pokud by investoři souhlasili s odepsáním poloviny dlužných částek. Ve chvíli, kdy se podaří dosáhnout dohody, může Řecko obdržet další prostředky ze záchranných fondů Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Zástupce věřitelů Řecka z řad soukromých investorů, ředitel Institutu mezinárodních financí (IIF) Charles Dallara, který v sobotu z jednání v Aténách odcestoval, je připraven znovu usednou za jednací stůl již dnes odpoledne. Dallara byl ve středu v Paříži na jednáních s věřiteli.

Podle názoru IIF by nové dluhopisy měly být zatíženy čtyřprocentním úrokem, zatímco Řecko usiluje o nižší sazbu. Ministři zemí eurozóny v tomto ohledu Atény podpořili a požadují, aby úrok nepřesahoval hranici 3,5%.  

Dallara naznačil, že je připravený jménem věřitelů slíbit odpis padesáti procent jejich půjček Řecku. Takovou výši odpisu schválili lídři eurozóny již vloni v říjnu.

Musí se dohodnout se skoukromými věřiteli

Mezinárodní měnový fond se ale domnívá, že i věřitelé z veřejného sektoru by měli odepsat část řeckých dluhů. „Pokud jednání se soukromými věřiteli Řecka nepřinesou dostatečné řešení, měli by se na společné snaze podílet i věřitelé z veřejného sektoru,“ řekla ředitelka MMF Christine Lagardeová.

Pouze dohoda se soukromými věřiteli umožní Řecku přístup k záchranným fondům EU a MMF, podle jejichž představitelů je nyní pro Atény připraveno  celkem 130 miliard eur. Ovšem představitelé obou institucí trvají na tom, že než budou jakékoliv prostředky uvolněné, musí Řecko urychlit své strukturální reformy s cílem posílit ekonomiku.

Bez záchranných fondů Řekové nebudou schopní uhradit březnovou splátku ve výši 14,5 miliard eur. To by znamenalo tzv. neřízený státní bankrot Řecka a současně silný propad důvěry v eurozónu a její bankovní systém. Podle některých analytiků by pak Řecko muselo od eura odstoupit. 

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons 

Související články:

Filed in: Řecko

Comments are closed.