2:47 am - Sobota Říjen 20, 2018

Expert radí: Jak si vybrat správně hypotéku

PRAHA – Uplynulý rok se pro nové hypotéky v České republice stal druhým nejsilnějším rokem hned po roce 2007. Češi uzavřeli 71 088 hypotečních úvěrů v průměrné výši 1,7 milionu korun, což ve srovnání s rokem 2010 znamená meziroční vzrůst o 40 procent. Dlouhodobý závazek v podobě hypotéky je však důležité předem dobře promyslet. Na téma, jak si vybrat vhodnou banku, jsme se ptali Ondřeje Háka, šéfa oddělení úvěrových produktů v Equa bank.

Co by měl člověk zvážit, než si vezme hypotéku?

Klient by se měl rozhodovat podle toho, jakou formu bydlení chce zvolit. Zda vlastní bydlení, družstevní nebo nájemní a podle toho si vybrat finanční službu, která nejlépe splní nároky. Nejvhodnějším produktem pro pořízení vlastního bydlení je hypoteční úvěr. Doporučuji zvážit i rozdíly v podmínkách u hypotečních úvěrů a úvěrů ze stavebního spoření. U klientů, kterým sice jejich příjem na splácení hypotéky bude stačit, ale neumožní jim to vytvářet ani minimální finanční rezervu, přijetí velkého dlouhodobého závazku nedoporučuji.

Jak si vybrat banku pro hypotéku?

Základní průzkum a sběr informací si může každý zájemce o hypoteční úvěr provést sám na internetu. Existují srovnávací portály, informace Hypoindexu a další specializované finanční a bankovní rubriky a portály, kde lze snadno získat přehled o průměrných sazbách u různých bankovních institucí. Samozřejmě se lze nezávazně informovat na možnosti schválení hypotéky a nabídku úrokové sazby v kterékoliv bance. Podle reakce zjistíte, jak se vám případně bude s bankou spolupracovat, jestli vám poskytnou dostatek instrukcí, pomoc při obstarávání nutných dokladů a podobně. Klient by měl vědět, že čím více vlastních prostředků oproti celkové hodnotě nemovitosti vkládá, o to lepší úrokovou nabídku by měl obdržet.

Je úroková sazba tím nejdůležitějším kritériem?

Důležité je zvážit, jak vysoký úvěr vůbec požadovat. Úročení je pak přirozeně nejdůležitějším kritériem.

Doporučujete vybírat hypoteční úvěr sám nebo si přizvat  finančního poradce?

To záleží na finanční gramotnosti konkrétního klienta. Je možné obrátit se přímo na banku, nebo oslovit kvalitního hypotečního poradce. Důležité je, jestli máte k danému poradci důvěru, dobré je zjistit si reference. Opravdu kvalitní specializovaný poradce pro hypotéky většinou umí klientům usnadnit celou řadu úkonů v průběhu pořizování hypotéky, poskytnout kvalitní servis. Pokud si klient pořizuje nemovitost přes realitní kancelář, je možné že dostane odkaz nebo doporučení na poradce. Také v těchto případech je dobré získat reference.

Jaký poměr úvěru k hodnotě nemovitosti zvolit? 

Nejčastější jsou hypotéky ve výši 70 až 90 procent z pořizovací ceny nemovitosti. Klient by měl ale pamatovat na to, že v průběhu splácení mohou nastat nepředvídatelné okolnosti a z tohoto důvodu by si měl zajistit rezervu přibližně ve výši šesti měsíčních splátek pro případ náhlé neschopnosti splácet.

Pro jakou fixaci se rozhodnout?

Nejvhodnější jsou tříleté fixace. Při jednoleté fixaci klient nepocítí výhody příznivého nastavení úrokové sazby a při pětiletých fixacích je zase velká pravděpodobnost, že se zavážete k splácení se sazbou, která nebude odpovídat aktuálnímu dění na trhu.

Zvolit plovoucí nebo pevnou sazbu?

Doporučujeme volit pevnou sazbu. V dnešní době je to výhodnější, protože sazby jsou tak nízko, že se jejich další pokles už příliš očekávat nedá. Proto při zafixování sazby klient může jen získat.

Jak se zachovat před koncem fixace?

O budoucí úrokovou sazbu na další fixační období je dobré se zajímat nejméně dva měsíce předem. Banky obvykle pošlou vyrozumění o navrhované změně úrokové sazby čtyři týdny před datem takzvané obrátky hypotéky, ale zároveň vyžadují, aby klient návrh potvrdil čtrnáct dní před termínem, kdy se má fixace změnit. Klientovi tak zbývají jen dva týdny, aby porovnal ostatní možnosti na trhu a rozhodl se, jestli nabídku přijme. Většina lidí to nechá být, i když by mohli jinde poptat lepší podmínky a tak na dalších splátkách ušetřit.

Zdroj fotografie: www.flicker.com

Filed in: Česko, Finance

Comments are closed.