2:43 pm - Středa Říjen 17, 2018

Jak se lidské tělo chová v mrazech?

PRAHA – Silné mrazy nechtějí opustit Českou republiku již několik týdnů. Letošní zima si u nás i ve světě vybrala svou krutou daň v podobě několika obětí. Jak se lidské tělo chová v krutých mrazech a na co bychom v zimě neměli zapomínat?

Ilustrační foto

Nejlepší obrana před mrazy? Vycházet z domu jen v nevyhnutelných případech, doma si pořádně zatopit a bílou zimu sledovat jen zpoza okna našich domovů. Ale teď vážně. Každý ví, že nejlepší zbraní proti mrazu je teplé, vícevrstvé oblečení. Věděli jste však, že jedním z nejdůležitějších zimních oděvů je čepice? Hlavou nám totiž odcházejí až dvě třetiny tělesného tepla.

Proč lidé v mrazech umírají?

Když je tělo vystavené chladu, začíná mu klesat tělesná teplota. Projevuje se to blednutím kůže na různých částech těla. Při pobytu v mrazu je proto důležité udržet tělo v pohybu. Když se zastavíme, tělesná teplota začne klesat. Organizmus může upadnout do tzv. hypotermie, tedy do stavu, kdy je teplota těla 35 °C nebo méně. Organizmus se snaží vyrábět teplo svalovým třesem, zužují se cévy a zrychluje tep. Když pobýváme na mrazu dlouhou dobu bez pohybu, teplota těla může klesnout pod 32 °C. Člověku se zpomaluje tep i dech, je ospalý a postupně ztrácí vědomí. Ke smrti podchlazením dochází při teplotě kolem 20 °C. První orgán, který v takovém případě lidem selže, je mozek. Člověk se může v důsledku toho začít chovat i velmi neracionálně, nejčastěji se začíná svlékat. Existuje několik případů, kdy umrzlí lidé byli nalezeni svlečeni.

Nezapomínejte na tekutiny

Nejen v létě, ale také v zimě může být člověk dehydratovaný. Dospělý člověk by se měl přinutit vypít více než dva litry tekutin denně. Občas je to úkol nelehký, protože v zimním období lidé pociťují menší žízeň než v letních vedrech. Nedostatečný příjem tekutin však způsobí, že se budeme cítit malátní, slabí a bez energie. Lékaři doporučují pít zejména teplé nealkoholické nápoje, díky kterým se prokrví a zahřeje organizmus. Alkoholu na zahřátí se raději vyvarujte. Ten sice na chvíli dodává pocit tepla, jenže poté odvádí krev od životně důležitých orgánů. V kombinaci s nízkými teplotami se pak v zimních mrazech stává nejčastější příčinou úmrtí.

Alergie na chlad

Zarudnutí a svědění pokožky, popraskaná kůže, otoky na obličeji, rukou, či dolních končetinách. To jsou příznaky alergie na chlad, kterou v Česku trpí kolem 50 000 lidí.

Nejčastěji jsou chladovou alergií postiženi mladí  lidé a více ženy, než muži. Výskyt alergie na chlad se váže především k zimnímu období roku, můžeme se s ní však setkat i v létě, například při koupání ve studené vodě nebo při požití studených nápojů a potravin, co může vyvolat otoky na různých částech těla.

Dermatologové varují, že za alergií na chlad se může v mnoha případech skrývat i jiné, závažnější onemocnění. Onemocnění chladovou alergií potvrdí tzv. chladové testy, kdy je pacient vystaven chladu pomocí ledu ve zkumavce nebo chladné vody na dobu kolem deseti minut.

Vzniku chladové alergie lze předejít vyhýbáním se prudkým změnám teplot a dobrou ochranou nezakrytých míst obličeje a rukou. Člověk by měl také zvážit používání ochranných krémů k ochraně pokožky obličeje před působením větru a mrazu.

Zdroj fotografie: www.flickr.com/Markusram

Filed in: Česko, Životní styl

Comments are closed.