7:07 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Jágr – kluk z východní Evropy, co dobyl hokejový svět

PRAHA – Spolu s Waynem Gretzkym a Mariem Lemieuxem je nejuznávanějším hokejistou historie. Kdyby se v jeho Kladně hrál lepší fotbal než hokej, možná by místo té hokejové oblékl výstroj fotbalovou. Naštěstí však Jaromír Jágr obul ve třech letech brusle a začal se rodit fenomén.

Jaromír Jágr

Hráč s číslem 68 na dresu dnes slaví 40. narozeniny a je hokejovou ikonou. Už jako dítě předškolního věku ale vynikal nad ostatními, a to i přes to, že v pěti letech hrál v týmu s osmiletými a ve čtvrté třídě se vyrovnal hráčům o čtyři roky starším.

Už v necelých šestnácti letech odehrál svůj první zápas za Poldi Kladno, v sedmnácti pak první zápas za československou reprezentaci. V červnu 1990, kdy mu bylo 18 let, byl draftován týmem Pittsburgh Penguins jako celkově pátý hráč 1. kola draftu.

Do Ameriky odešel bez znalosti angličtiny. To byl pro mladého hráče největší problém – cizí město, cizí lidé, cizí jazyk. V týmu mu sice pomáhaly největší hvězdy „Tučňáků“, Paul Coffey a Bryan Trottier, i přes to měl ale nutkání odjet zpátky domů.

Raketový vzestup mladíka z východní Evropy

To ale v Pittsburghu nepřipustili a přivedli do týmu Jiřího Hrdinu. Tak Jágr znovu získal tolik potřebný klid mimo led, mohl si s někým promluvit v rodném jazyce, někdo mu konečně rozuměl. Mladý vlasatý hokejista pak začal střílet branky a rozhodovat důležité zápasy. Pittsburghu pak jeho snahu o to, aby se cítil dobře, splatil mnohonásobně.

Na začátku pittsburghské štace dostal osobního trenéra na střelbu a naučil se vstřelit gól i z těch nejsložitějších situací, což ho zdobí dodnes. Už v první sezoně v NHL si připsal i hattrick a také první vítězství ve Stanley Cupu. Ve druhé sezoně už byla z mladíka z východní Evropy vycházející superstar, která znovu zvedla nad hlavu Stanleyův pohár. To se mu pak už nikdy nepodařilo.

Klubem jeho srdce je tak kromě domácího Kladna právě Pittsburgh. Vždyť právě ten mu dal první příležitost zazářit. Vyhrál s ním dvakrát Stanley Cup a získal několik individuálních ocenění. Jako první Evropan zde získal v sezoně 1994/1995 Art Ross Trophy, která se uděluje nejlepšímu hráči kanadského bodování. To se mu pak povedlo ještě čtyřikrát.

Zlatá olympijská medaile i doba temna

V době, kdy působil v dresu Tučňáků, také vybojoval s českým týmem historicky první zlatou medaili na legendárním olympijském turnaji v Naganu, kterým žilo v roce 1998 celé Česko. Vzhledem k dosaženým úspěchům je jeho angažmá v Pittsburghu asi nejpovedenějším obdobím jeho hokejové kariéry.

V poslední sezoně za Pittsburgh se mu nedařilo a v roce 2001 byl vyměněn do Washingtonu Capitals. Jágr však velká očekávání svého nového zaměstnavatele nenaplnil a v roce 2004 putoval do New York Rangers.

V sezoně 2004/2005, kdy probíhala v NHL stávka, hrál Jágr nejdříve za HC Kladno v české extralize a poté se přestěhoval do ruského klubu Avangard Omsk. V roce 2005 slavil zlatou medaili z mistrovství světa ve Vídni, kde díky výluce NHL hráli velmi silné týmy. V následující sezoně pak v New Yorku přepisoval historické tabulky, když se stal nejproduktivnějším Evropanem všech dob.

Z Ruska rovnou do zámoří

V roce 2008 Jaromír Jágr podepsal dvouletou smlouvu s Avangardem Omsk, ale nakonec se rozhodl kontrakt ještě o jednu sezonu prodloužit. V Rusku se mu dařilo, s Romanem Červenkou vytvořili nebezpečné útočné duo. V roce 2010 se podílel na překvapivém vítězství našich hokejistů na MS v Německu a znovu byl v Čechách přivítán jako hvězda.

Loni se Jágr vrátil do NHL a upsal se týmu Philadelphia Flyers. Útočník s číslem 68 na zádech je po Teemu Selännem, Nicklasi Lidströmovi a Seanu O’Donnellovi, čtvrtým nejstarším hokejistou v NHL. I přes to je ale důležitý jak pro svůj tým, tak pro českou hokejovou reprezentaci.

Všichni hokejoví fanoušci po celém světě doufají, že ještě nějakou tu sezonu hrát vydrží, a přejí mu hodně štěstí a hlavně zdraví. K tomuto přání se připojuje i celá redakce RegionOnline.cz (ROL.CZ)!

Zdroj fotografie: flickr.com/s.yume

  • Související:

http://www.regiononline.cz/2012/02/14/jagr-reklama-zvykacka/
http://www.regiononline.cz/2012/02/12/rozhovor-jagr-jelinek/

Filed in: Hokej, Sport

Comments are closed.