10:26 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Írán rozšíří svůj jaderný program. Do země míří inspektoři

TEHERÁN – Írán chystá rozšířit svůj jaderný program v podzemním středisku poblíž posvátného města Kom. Televizní stanici BBC to dnes sdělil nejmenovaný vídeňský diplomat.

FOTO: Íránská vlajka, Zdroj: sxc.huZdá se, že Írán je i přes sankce, které na něj byly uvaleny, připraven nainstalovat tisíce centrifug nové generace do podzemní elektrárny ve městě Kom. Mohl by tak urychlit výrobu obohaceného uranu, který je třeba pro výrobu energie a jaderných zbraní.

Do Teheránu příští týden zamíří jaderní inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která sídlí ve Vídni. Doufají, že se jim podaří donutit Írán ke spolupráci. Jejich minulá mise v lednu tohoto roku skončila neúspěchem poté, co jim nebyl umožněn vstup do jaderných zařízení.

Írán chce spolupracovat

Írán tvrdí, že jeho jaderný program má čistě mírové účely. Minulý týden íránský jaderný vyjednavač Saíd Džalílí  v dopise adresovaném Evropské unii naznačil, že Írán je ochotný obnovit jednání o svém jaderném programu.

Mezinárodní společenství se ale obává, že íránský jaderný program má sloužit nejen pro výrobu elektrické energie, nýbrž především pro výrobu nukleárních zbraní. Kvůli tomu byly ze strany Spojených států na Írán uvaleny tvrdé sankce, především na dovoz ropy, ke kterým se v únoru přidala i Evropská unie.

Zdroj fotografie: sxc.hu

Souvisejíví články:
http://www.regiononline.cz/2012/02/16/iransky-jaderny-program/
http://www.regiononline.cz/2012/02/18/izrael-zada-prisnejsi-sankce/
http://www.regiononline.cz/2012/02/18/britanie-valka-iran-moznosti/

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.