7:09 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Izrael žádá přísnější sankce proti Teheránu

TOKIO – K uvalení tvrdších ekonomických sankcí na Írán vyzval v sobotu v japonském hlavním městě izraelský ministr obrany Ehud Barak, který týž den ukončil čtyřdenní oficiální návštěvu Japonského císařství.

Ministr obrany Izraele Ehud Barak

„Zatím ještě stále jsme ve stadiu sankcí, a očekáváme, že budou ještě mnohem tvrdší“, citoval Baraka izraelský deník The Jeruzalem Post. „Domnívám se, že ve většině hlavních měst světa panuje shoda v tom, že se Íránu nesmí dovolit, aby se stal jadernou mocností,“ dodal Barak. Dodal ovšem, že je třeba zvážit i možnost vojenského zásahu proti Teheránu, „dřív než získá imunitu jako Kim Čong-il“.

Mezinárodní společenství potřebuje uplatnit vůči Íránu přísné, nepříjemné sankce, nejen pokud jde o ropu, ale i proti jeho centrální bance; zastavit jí přístup do mezinárodního clearingového systému,“ naléhal Barak. Společnost pro celosvětovou mezibankovní finanční telekomunikaci (SWIFT) již v pátek oznámila, že je připravena uvalit sankce na iránské finanční instituce, jakmile jí k tomu Evropská unie určí prováděcí pravidla.

Ropy je dost, nevymlouvejte se

Ehud Barak se také snažil uvést na pravou míru obavy některých vlád z nepříznivých dopadů, které by na jejich domácí ekonomiky mohl mít nedostatek íránské ropy. „Země se nesmějí vymlouvat, že jim hrozí ztráta íránské ropy, když je potřeba přikročit k akci, protože Saúdská Arábie je připravena zvýšit produkci a v Iráku také těžba stoupá,“ řekl izraelský ministr obrany, který se během své návštěvy Japonska setkal s premiérem Jošihikem Nodou i s japonskými ministry zahraničí a obrany.

Japonci se pokoušejí získat výjimku z amerického zákona, který hrozí potrestat jejich banky, pokud Tokio nezastaví dovoz íránské ropy. Noda a jeho ministři izraelskému hostu vysvětlili, že v uplynulých pěti letech Japonsko snížilo import íránské ropy o 40 procent a bude v tom dále pokračovat – aniž by ovšem uvedli nějaký konkrétní cílový stav.

Zdroj fotografie: Wikipedia Commons

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.