10:29 am - Pondělí Říjen 22, 2018

Havárii způsobil lidský faktor. Loď byla v pořádku, míní provozovatel

OSTROV GIGLIO – Ztroskotaná výletní loď byla v pořádku a měla certifikát bezpečnosti, oznámil její provozovatel, společnost Costa Crociere. Za havárii pravděpodobně může lidský faktor.

Výkonný ředitel společnosti Pier Luigi Foschi na tiskové konferenci řekl, že loď prošla kontrolou v polovině listopadu minulého roku a byla po technické stránce v pořádku. Dodal, že úřady ztroskotanou loď zabavily.

Ze ztroskotání italské výletní lodi policisté obvinili kapitána Francesco Schettino. Podle společnosti Costa Crociere udělal závažnou chybu, když loď navedl nebezpečně blízko břehu. Kapitál lodi i jeho zástupce Ciro d’Ambrosio již byli obviněni z několikanásobného zabití a z opuštění lodi v době, kdy byly životy cestujících v ohrožení.

„Loď plula příliš blízko břehu. Zdá se, že postup kapitána po nehodě se neshodoval s bezpečnostními nařízeními,“ uvedla společnost Costa Crociere, kterou citovala agentura Reuters.

Na vině může být i výpadek elektřiny

Konkrétní příčiny havárie lodi se stále prošetřují.

Hovoří se však i o tom, že kvůli výpadku elektřiny selhaly elektronické navigační systémy. Pasažéři uvedli, že před ztroskotáním lodi slyšeli ránu, po které zhasla všechna světla. Posádka jim však měla tvrdit, že jde pouze o technickou závadu.

K vysvětlení celé katastrofy by měla přispět černá skříňka, kterou v neděli našli záchranáři.

Po obětech havárie záchranáři stále pátrají

Na palubě výletní lodi bylo 4 232 osob. Jednalo se především o turisty z Itálie, Německa a Francie.

Záchranáři stále pohřešují zhruba čtrnáct osob. Naděje, že je najdou živé, s přibývajícím časem klesá. V noci z neděle na pondělí se jim podařilo objevit tělo muže na druhém můstku – v části lodi, kam nepronikla voda. Počet obětí lodní havárie tak stoupl na šest.

Záchranáři již před tím objevili těla dvou francouzských turistů, jednoho Itala a Španěla a jednoho člena posádky. Dalších dvaačtyřicet osob je zraněno.

Evakuaci provázela panika

Pasažéři výletní lodi si stěžovali na postup posádky při vyprošťovacích pracích. Evakuace podle nich probíhala chaoticky a o záchranné čluny se museli prát. Své zážitky přirovnávají ke scénám z filmu Titanic.

Podle některých svědků část cestujících nečekala na čluny. Lidé si oblékli si vesty a skočili do vody, aby doplavali k pobřeží. Záchranáři z moře vytáhli asi sto osob.

Hrozí ekologická katastrofa?

Ministerstvo životního prostředí se obává, že ztroskotaná loď může představovat ekologické riziko. Plavidlo má nádrže plné paliva (asi 2 380 tun), a pokud klesnou na mořské dno, může dojít ke katastrofě. „Jsme připravení zasáhnout, pokud dojde k úniku paliva,“ uvedl italský ministr zahraničí Corrado Clini pro deník La Stampa.

Pokud by se palivo dostalo do moře, může ohrozit mořskou faunu a floru. Důležité proto nyní je, palivo z lodě přečerpat.

Zdroj fotografie: Sxc.hu

Související:

Filed in: Itálie

Comments are closed.