7:05 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Írán chce obnovit jednání o svém jaderném programu

TEHERÁN – Írán nabídl mezinárodnímu společenství, že obnovení jednání o svém jaderném programu. Praví se tak v dopise, který íránský jaderný vyjednavač Saíd Džalílí poslal Evropské unii. Kopie dopisu se dostala do rukou televizní stanice CNN. Informuje o tom ve čtvrtek agentura Reuters.FOTO: Íránská vlajka, Zdroj: sxc.huÍrán, který čelí tvrdým sankcím na vývoz ropy, má zájem obnovit jednání o svém jaderném programu. K íránskému návrhu se hned vyjádřila Francie, která doufá, že Teherán bude tentokrát lépe spolupracovat a objasní nejasnosti okolo svého jaderného programu.

Íránská nečekaná nabídka přichází pouze jeden den poté, co Írán oznámil, že vylepšuje své nukleární technologie. Do provozu prý bylo zavedeno několik centrifug nové generace a v reaktoru v Teheránu Írán používá palivo vlastní výroby.  Středeční oznámení akcelerovalo růst ceny roky na světových burzách.

Do Íránu jedou jaderní inspektoři

Zda to Teherán s obnovením jednání myslí vážně, by měla ukázat návštěva jaderných inspektorů OSN, kteří budou v Íránu 20. a 21. února. Tým pod vedením hlavního inspektora Mezinárodní agentury pro atomovou energie (MAAE) se po třech letech obstrukcí pokusí opět získat íránské vysvětlení znepokojivých závěrů MAAE. Ty naznačují, že Teherán zkoumal důmyslné technologie pro výrobu atomových zbraní.

Mezinárodní společenství se Írán od jaderného programu snaží odradit tvrdými sankcemi. Evropská unie se v února k embargu Spojených států na dovoz Íránské ropy. V platnost by mělo vejít v červenci.

Zdroj fotografie: sxc.hu

Související články:
http://www.regiononline.cz/2012/02/04/iran-jaderny-program/

Filed in: Asie, Svět

Comments are closed.