2:05 am - Úterý Říjen 16, 2018

Írán zastavil prodej ropy do Francie a Velké Británie

TEHERÁN – Írán pozastavil prodej ropy francouzským a britským naftařským společnostem. Íránská opatření jsou odvetou za ekonomické sankce, ke kterým se Evropská unie na konci ledna připojila. Informuje o tom dnes agentura Reuters.

„Prodej ropy britským a francouzským podnikům byl zastaven… Naši ropu budeme prodávat novým zákazníkům,“ oznámil mluvčí ministerstva ropného průmyslu Alí Rezá Nikzad.

Již 4. února íránský ministr ropného průmyslu oznámil, že islámský stát přestane dodávat ropu do některých evropských zemí. Reagoval tak na ropné embargo, ke kterému se EU několik dní před tím připojila. EU původně plánovala, že íránskou ropu přestane dovážet až 1. července.

Do Evropy již teď proudí méně ropy

Podle prohlášení Evropské komise z minulého týdne si bez íránské ropy unie vystačí. Experti říkají, že  Evropa má dostatek zásob přibližně na 120 dní. Některé zdroje uvádějí, že evropští obchodníci již začali redukovat počet nakoupených barelů z Íránu o víc jak jednu třetinu. Na evropské území se tak denně dostává o tři sta tisíc barelů ropy méně. Francouzská naftařská společnost Total oznámila, že již přestala s nákupem íránské ropy úplně. Na ropě z Íránu je z evropských zemí nejvíce závislé zadlužené Řecko.

Embargo na dovoz íránské ropy, ke kterému se Evropská unie v lednu připojila, má přimět Írán, aby objasnil svůj jaderný program. Západní země se domnívají, že má sloužit k výrobě nukleárních zbraní. Teherán takové nařčení odmítá a tvrdí, že íránský jaderný program má „ čistě mírové účely.“

Zdroj fotografie:sxc.hu

Související články:
http://www.regiononline.cz/2012/02/19/jaderny-program-iran-inspektori/
http://www.regiononline.cz/2012/02/04/iran-jaderny-program/

Filed in: Asie, Evropa, Svět

Comments are closed.