7:47 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Írán chce zakázat vývoz ropy do EU. Již od příštího týdne

TEHERÁN – Íránští zákonodárci mají neděli v parlamentu projednávat zákon, který by mohl již v příštím týdnu zastavit vývoz ropy do Evropské unie. Informuje o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na íránskou tiskovou agenturu Fars, která cituje zákonodárce.

Představitel íránského parlamentu naznačil, že schválení zákona bude pouhou formalitou. „V neděli musí parlament schválit takzvaný „dvojitý nouzový“ návrh zákona vyzývající k zastavení vývozu íránské ropy do Evropy od příštího týdne,“ uvedl Husajn Ibrahím, místopředseda parlamentního výboru pro národní bezpečnost a zahraniční politiku.

Írán odmítá ropné embargo EU

Íránský parlament usiluje o zákaz vývozu ropy do EU v reakci na ropné embargo, na kterém se v pondělí Unie dohodla. Teherán tento postup odmítá.

V první polovině roku 2011 přitom Unie od Íránu odebírala 18 procent ropy. Podle údajů americké statistické a analytické agentury EIA (Energy Information Administration) je tak Evropa hned po Číně druhým největším odběratelem íránské ropy.

„Pokud poslanci dospějí k závěru, že vývoz íránské ropy do Evropy musí být zastaven, parlament v přijetí zákona nezaváhá ani na chvíli,“ citovala Fars Moayeda Hosseiniho-Sadra, člena parlamentního výboru pro energetiku.

„Jestliže bude export íránské ropy do Evropy, kam míří 18 procent z celkového vývozu, zastaven, Evropané budou jistě zaskočeni, a pochopí sílu Íránu a uvědomí si, že islámské zřízení nepodlehne evropské politice,“ dodal poslanec.

Sankce považuje Írán za nepřátelství ze strany Západu

Že Teherán bere tuto myšlenku vážně, se ukázalo i v prohlášení íránského zástupce v Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Muhamada Aliho Khatibiho, který řekl agentuře ILNA, že jeho země může tuto otázku vyvolat na příštím summitu OPEC.

Konzervativci dominující íránskému parlamentu již dříve ukázali, že jsou připraveni přinutit vládu, aby přijala opatření proti tomu, co vidí jako nepřátelské kroky ze strany Západu.

V listopadu odhlasovali vyhoštění britského velvyslance ze země, poté co Londýn oznámil nové sankce vůči Teheránu. Den po tomto hlasování zaútočili radikální Íránci na britské velvyslanectví, což vedlo Londýn k odvolání veškerého personálu a uzavření úřadu.

Zdroj fotografie: freedigitalphotos.net

Související články:

Filed in: Asie

Comments are closed.