7:09 pm - Úterý Říjen 16, 2018

Íránské válečné lodě vpluly do Středozemního moře

SUEZ – Dvě lodě íránského námořnictva vpluly v sobotu do Středozemního moře. Stalo se to teprve podruhé od roku 1979 kdy islámská revoluce svrhla vládu tehdejšího šáha Rézy Páhlavího.

Fregata třídy Alvand, íránské námořnictvo

Podle zprávy serveru BBC torpédoborec Šahíd Qandí a zásobovací loď Charg propluly Suezským  průplavem a pravděpodobně míří do Sýrie. Velitel íránského loďstva admirál Habibuláh Sajárí oznámil íránské státní agentuře IRNA, že „Strategické námořnictvo islámské republiky podruhé od islámské revoluce proplulo Suezským průplavem.“ Účelem je podle jeho slov dát okolním zemím najevo „moc“ Íránu a donést jim z Teheránu „poselství míru a přátelství.“

Podle dřívějších zpráv lodě nedávno kotvily v přístavu Džedda v Saúdské Arábii. Blíže neurčený zdroj z ředitelství Suezského průplavu vyslovil domněnku, že jejich cílem je některý ze syrských přístavů.

Íránské válečné lodě připlouvají k břehům Levanty v době zostřujícího se napětí mezi Íránem a Izraelem kvůli sporu o íránský jaderný program. Izrael i západní země podezírají Teherán, že pracuje na vývoji jaderných zbraní.

Zdroj fotografie: Wikipedia

Filed in: Asie

Comments are closed.