2:07 am - Úterý Říjen 16, 2018

Írán prý do roka získá dostatek uranu pro výrobu atomové bomby

VÍDEŇ – Pouze jeden rok údajně dělí Írán od chvíle, kdy bude mít dostatek obohaceného uranu k výrobě jaderné bomby. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na bývalého náměstka generálního tajemníka Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Olliho Heinonena.

„Írán může mít 250 kilogramů uranu obohaceného z dvaceti procent do konce roku 2012,“ uvedl Heinonen, který v současnosti učí na Harvardské univerzitě.

Írán bude mít dvacetiprocentní uran

Jak Heinonen upozornil, Írán může velmi rychle obohatit dvacetiprocentní uran na devadesát procent a poté ho použít při konstrukci nukleární bomby. Celý proces přitom podle něj může trvat jen několik týdnů. „Tento krok je mnohem rychlejší, oproti dřívějším,“ řekl Heinonen.

Jaderné elektrárny používají uran obohacený na 3,5 procenta. Dvacetiprocentní uran je podle prohlášení íránského vedení určený pro výzkumný reaktor v Teheránu, který vyrábí izotopy pro pacienty s rakovinou.

EU hrozí ropným embargem, Írán zase zablokováním Hormuzského průlivu

Západní svět však tomuto vysvětlení nadále nevěří. Naopak vzrůstá podezření, že Írán plánuje dvacetiprocentní uran použít k výrobě atomových zbraní. Kvůli obohacování uranu už například Evropská unie chystá vůči Íránu vyhlášení ropného embarga.

V reakci na možné spuštění embarga Írán už několikrát pohrozil, že zablokuje Hormuzský průliv, klíčovou trasu pro přepravu ropy z Perského zálivu. Odborníci se domnívají, že tento krok by vedl k okamžitému propuknutí ozbrojeného konfliktu mezi Západem a Íránem.

Zdroj fotografie: Freedigitalphotos.net

Související články:

Filed in: Asie, Politika

Comments are closed.