7:50 pm - Pondělí Říjen 15, 2018

Írán je připraven jednat o jádru, říká Ahmadínežád

TEHERÁN – Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes připustil, že jeho vláda je ochotná znovu jednat o jaderných otázkách. Podle deníku New York Times to řekl studentům v jihoíránském městě Kermánu.

Ahmadínežád je zatím nejvyšším íránským představitelem, který veřejně deklaroval ochotu k takovým jednáním. Vzápětí ovšem zdůraznil, že ani nové sankce, uvalené na vývoz íránské ropy, nedonutí jeho zemi, aby ustoupila nátlaku západu a ukončila svůj program obohacování uranu.

Tyto výroky zazněly krátce před příjezdem jaderných inspektorů OSN, kteří jsou v Íránu očekáváni příští týden. Kromě toho již 2. března se mají konat parlamentní volby, zatímco ekonomika úpí pod tíhou sankcí a vysoké inflace.

Poté co íránská měna zaznamenala rekordní propad, prezident Ahmadínežád ve středu překvapivě svolil ke zvýšení úrokové míry, ve snaze  uvolnit inflační tlak. Tento krok je obecně vnímán jako nevyslovené přiznání účinku sankcí na íránskou ekonomiku.

Evropští představitelé čekají od října na dopis

Dnešní prezidentovo vyjádření ovšem neznamená, že by se Írán nějak přiblížil skutečné obnově rozhovorů s Evropou a Spojenými státy.  Předchozí kolo rozhovorů zkrachovalo víc než před rokem poté, co Írán předložil pro západ nepřijatelné podmínky.

Evropští představitelé zatím stále čekají na odpověď na říjnový dopis zaslaný do Teheránu, jímž se pokoušeli docílit návratu k jednání bez předchozích podmínek, pokud íránská strana bude ochotná jednat o svém programu obohacování uranu. Při minulých jednáních totiž íránští vyjednávači odmítali o tomto hlavním tématu hovořit a snažili se dosáhnout zrušení sankcí a uznání svého práva obohacovat uran, ještě předtím, než by skutečné vyjednávání začalo.

Někteří západní diplomaté vidí v nejnovější nabídce jednání ze strany Íránu pouhou snahu získat čas, který by zemi umožnil obohatit větší množství uranu, zatímco budou rozhovory pokračovat.

Související:

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Asie

Comments are closed.