2:29 pm - Středa Říjen 17, 2018

Írán nabízí návrat k jednání, pochybnosti trvají

TEHERÁN – Írán je připraven vrátit se k jednáním s velmocemi a přijít s novými iniciativami, uvádí se v dopisu, který Vysoké představitelce Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku baronce Catherine Ashtonové zaslal hlavní íránský vyjednavač Saíd Džalílí. Západ zatím vyčkává, jak dopadne plánovaná návštěva inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) v Íránu začátkem příštího týdne.

Džalílí v dopise nijak nespecifikuje, o jaké nové iniciativy se jedná. Zmiňuje se jednou o „íránských jaderných záležitostech“, ale neuvádí, zda je Teherán ochoten o nich vyjednávat.

Text dopisu ve čtvrtek obdržela agentura Reuter, která ve své zprávě cituje vyjádření francouzského ministra zahraničí Alaina Juppého. Podle jeho slov je dopis „nejednoznačný“, ale lze ho považovat „za signál otevřenosti Íránu“ diskusím o jeho jaderném programu.

Juppé však připustil, že o tom, jak vážně Teherán zamýšlí upokojit obavy mezinárodního společenství, rozhodne až průběh inspekce jeho nukleárních zařízení, kterou má IAEA vykonat ve dnech 20.-21. února.

Džalílího dopis odpovídá na dopis Ashtonové z října 2011, kdy mu napsala, že velmoci jsou připravené setkat se s íránskými představiteli během několik týdnů, pokud Teherán projeví „vážný zájem o smysluplnou diskusi“. Džalílí přivítal dřívější vyjádření Ashtonové, že respektuje právo Íránu na mírové využití atomové energie. „Konstruktivní a pozitivní přístup k novým iniciativám Islámské íránské republiky v tomto kole rozhovorů může otevřít našim jednáním novou perspektivu…. Proto… navrhuji co nejdříve se vrátit k rozhovorům v termínu a místě podle vzájemné dohody a podniknout zásadní kroky k navázání udržitelné spolupráce,“ napsal Džalílí.

Západ je opatrně optimistický

Na západě se politikové radí, jak by měli na dopis odpovědět. Britská vláda dává najevo opatrný optimismus. „Posledně spočíval základní problém v tom, že si Íránci kladli předběžné podmínky,“ tady se o žádných předběžných podmínkách nemluví,“ cituje agentura Reuters nejmenovaný vládní zdroj. Bílý dům opakuje, že k nalezení diplomatického východiska z napjatých vztahů s Íránem je „dostatek času i prostoru“.

USA a jejich spojenci podezírají Teherán, že pod rouškou civilního jaderného programu skrývá úsilí o vývoj a výrobu jaderných zbraní. Írán tvrdí, že obohacuje uran jen pro civilní účely. Nicméně po zprávě IAEA z loňského listopadu o inspekci íránských jaderných zařízení USA a Evropská unie uvalily na Írán sankce s cílem zastavit jeho obchodování s ropou.   

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

Filed in: Česko

Comments are closed.